Trendy w imionach są bardzo zmienne. Każdego roku zaczyna panować nowa moda na niektóre z nich, podczas gdy te, jakie utrzymywały się wcześniej na samych szczytach list popularności nieoczekiwanie spadają na sam ich koniec. Istnieją też imiona ponadczasowe, których co ciekawe żadne trendy, czy też antytrendy w ogóle nie obowiązują. Takim imieniem jest na przykład Hanna.
Zobacz także: „Mój partner chce nazwać nasze dziecko na cześć kota swojej byłej narzeczonej”
- Hania w ciągu ostatnich lat zaczęła zyskiwać popularność. W 2020 i 2021 roku zajmowała trzecie miejsce na podium. Teraz miejsca ustępuje tylko Zuzannie i Zofii. Tylko w zeszłym roku 6065 dziewczynek otrzymało to imię - podaje edziecko.pl.
Imię Hanna kryje w sobie wiele znaczeń. Słowo wywodzi się z języka hebrajskiego, dokładnie od terminu channah. Oznacza to natomiast pełną wdzięku oraz łaski. Kobiety, jakie nosiły podobne imię cechowała wielka uroda ciała, ale i ducha. Mówiło się, że noszą w sobie światło.
Imię jest nieodłącznie związane z bardzo podobnym do niego imieniem Anna, które co ciekawe na wielu europejskich terenach zdobywało wielką popularność już od doby antyku. W naszym kraju zwykło się nazywać dziewczynki Hannami mniej więcej od pierwszej połowy XIV wieku. Dlaczego jednak do pięknie brzmiącej Anny dodano nagle literę „h”? Tłumaczy się to przede wszystkim silnymi wpływami niemieckimi w Polsce.
Zobacz także: LIST: „Chcę nadać synowi imię, które Rada Języka Polskiego uznaje za obraźliwe”