To urocze imię dla dziewczynki wciąż zyskuje na popularności. Oznacza „wdzięk”

To imię traktowano kiedyś jak dobrą wróżbę.
To urocze imię dla dziewczynki wciąż zyskuje na popularności. Oznacza „wdzięk”
Fot. pexels (Juan Pablo Serrano Arenas)
03.07.2022

Trendy w imionach są bardzo zmienne. Każdego roku zaczyna panować nowa moda na niektóre z nich, podczas gdy te, jakie utrzymywały się wcześniej na samych szczytach list popularności nieoczekiwanie spadają na sam ich koniec. Istnieją też imiona ponadczasowe, których co ciekawe żadne trendy, czy też antytrendy w ogóle nie obowiązują. Takim imieniem jest na przykład Hanna. 

Zobacz także: „Mój partner chce nazwać nasze dziecko na cześć kota swojej byłej narzeczonej”

- Hania w ciągu ostatnich lat zaczęła zyskiwać popularność. W 2020 i 2021 roku zajmowała trzecie miejsce na podium. Teraz miejsca ustępuje tylko Zuzannie i Zofii. Tylko w zeszłym roku 6065 dziewczynek otrzymało to imię - podaje edziecko.pl.

Hanna: pełna wdzięku

Imię Hanna kryje w sobie wiele znaczeń. Słowo wywodzi się z języka hebrajskiego, dokładnie od terminu channah. Oznacza to natomiast pełną wdzięku oraz łaski. Kobiety, jakie nosiły podobne imię cechowała wielka uroda ciała, ale i ducha. Mówiło się, że noszą w sobie światło.

Imię jest nieodłącznie związane z bardzo podobnym do niego imieniem Anna, które co ciekawe na wielu europejskich terenach zdobywało wielką popularność już od doby antyku. W naszym kraju zwykło się nazywać dziewczynki Hannami mniej więcej od pierwszej połowy XIV wieku. Dlaczego jednak do pięknie brzmiącej Anny dodano nagle literę „h”? Tłumaczy się to przede wszystkim silnymi wpływami niemieckimi w Polsce.

Zobacz także: LIST: „Chcę nadać synowi imię, które Rada Języka Polskiego uznaje za obraźliwe”

Polecane wideo

Zmysłowa grzywka Paryżanek, która dodaje seksapilu i odejmuje lat
Zmysłowa grzywka Paryżanek, która dodaje seksapilu i odejmuje lat - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.07.2022 06:31
no opis piekny lecz komentarz bedzie straszny- hanna to chodzaca wylegarnia bakterii, oto jak wykorzystano wdziek
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.07.2022 23:26
Jak ja cieszę się że ktoś to napisał o 15:57! Wielu ludzi narzeka że nudą wieje , kiedy sześcsetna dziewczynka ma na imię Anna lub Katarzyna, że te imiona są przebrzmiałe. Mnie jednak jeżeli chodzi o imię właśnie Katarzyna bardziej irytowała inna rzecz. A mianowicie ja sam w klasie miałem Kasię i ona miała starszą siostrę Joasie. W szkole wszyscy mówili ,, Asia"i,, Kasia". To dopiero była masakra! Nawet nauczyciele się mylili: ,, Asia, do tablicy!" ,, Kasia, nie Asia" Faktycznie,wielka różnica! Czyli nawet gdyby nie były siostrami, wystarczyło zjeść albo przyłączyć ,,K" literkę. Ja nawet myślałem po jakimś czasie że Asia to ,,Atarzyna"w pełnej wersji! W życiu nie połączyłbym Asi z Joanną... Moja koleżanka Joanna opowiadała że jak na treningu trenerka krzyczała,, Kasia!", do niej dotarło samo,, -asia". Biegła jak na komendę ,, Tak słucham, proszę pani?" ,, Nie Ty!Kasia!" Też Joanna była wnerwiona, że na próżno biegła. A zatem być może nawet nie imię Kasia, tylko forma pochodna ,,Asia" w przypadku Kasi będąca przyrostkiem jest irytująca i przebrzmiała. A imię Anna jest przynajmniej krótkie i skromne:-)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.07.2022 13:59
Mnie się starodawne imiona nie podobają. Nie cierpię też imion, którym jest inne imię jak Hanna, Joanna, Kinga, Halina, Marianna etc.
zobacz odpowiedzi (16)

Polecane dla Ciebie