Stopy, czyli fundament naszego zdrowia. Jak się o nie zatroszczyć?

Jak zadbać o stopy, aby były nie tylko piękne, ale i zdrowe?
Stopy, czyli fundament naszego zdrowia. Jak się o nie zatroszczyć?
Fot. iStock
20.06.2022

Choć bardzo często o tym zapominamy, stopy to jedne z najważniejszych części ciała. To właśnie na nich spoczywa cały nasz ciężar. To właśnie one niosą nas przez życie. Tym samym należy się im szczególna uwaga i troskliwa pielęgnacja. Zadbajmy w końcu należycie o fundament naszego zdrowa i dobrego samopoczucia!

Zobacz także: Australijki dbają o urodę zupełnie inaczej niż my. Jak wygląda ich rutyna pielęgnacyjna?

Pracowite życie stóp

Ogromna liczba osób w ogóle nie koncentruje się na właściwej pielęgnacji stóp. Myśli zaprząta nam niemal wyłącznie wygładzenie pięt, a poza tym upiększanie kolorami i wzorami paznokci, czyli przyjemność wizualna, ot wisienka na torcie. Warto więc zacząć rozmyślać o tym, jak wiele ważnych funkcji spełniają stopy. Po tej refleksji, z pewnością zaczniemy postrzegać je zupełnie inaczej i chętniej o nie dbać. 

Poza funkcją dynamiczną, czyli noszeniem nas, stopy spełniają jeszcze tę podporową, dzięki której możemy utrzymywać się stabilnie na nogach oraz amortyzującą. Co ciekawe, w kompleksie stopa-podudzie jest zawartych trzynaście mechanizmów minimalizujących uszkodzenia stawów, czy kości w trakcie wykonywania przez nas rozmaitych ruchów.

Kolejną funkcją jest informacyjna. W obrębie stopy znajduje się ponad sto więzadeł, które przekazują bezpośrednio do mózgu wiele bardzo przydatnych informacji. Dotyczą one przede wszystkim stanu podłoża, na którym stawiamy stopy. Dzięki doskonałej wiązadłowo-mózgowej komunikacji inaczej zaczynamy poruszać się na błocie, a inaczej na powierzchni zlodzonej. Potrafimy błyskawicznie dostosować ruchy ciała do rodzaju terenu. 

Zostaje jeszcze ostatnia rola, czyli funkcja termoregulacyjna. Dzięki stopom możemy bardzo szybko i sprawnie schłodzić organizm. To natomiast zasługa gigantycznej ilości mikroskopijnych naczyń krwionośnych na stopach. Zaskakującym faktem jest to, iż ich powierzchnia jest tak wielka, że po rozciągnięciu zapewne zajęłyby obszar półtora na półtora metra.

Świat u naszych stóp 

Aby nasze stopy świetnie radziły sobie z każdą w wymienionych szalenie ważnych funkcji, przede wszystkim musimy wielką uwagą przykładać do wyboru obuwia. Zdecydowanie za często nosimy ładne, aczkolwiek niewygodne, zbyt uciskające buty z wąskimi czubkami lub wybieramy te na niezdrowych niebotycznych obcasach. Zamiast kierowania się wyłącznie względami wizualnymi, pomyślmy też o zdrowiu stóp i ich jak największym komforcie.

Buty na solidnej, świetnie wyprofilowanej podeszwie, do których dokupimy wkładki dopomagające w amortyzacji to strzał w dziesiątkę. Koniecznie powinny być wykonane z jakościowego materiału, aby skóra stóp przez całe dnie nie cierpiała katuszy. Każdego dnia wykonujmy relaksujący automasaż stóp. Uciskajmy je, a także rozszerzajmy przestrzenie międzypalcowe, dzięki czemu uleci z nich zmęczenie i napięcie.

Zobacz także: Cynamonowy body wrap sprawi, że zapomnisz o cellulicie

Polecane wideo

Zmysłowa grzywka Paryżanek, która dodaje seksapilu i odejmuje lat
Zmysłowa grzywka Paryżanek, która dodaje seksapilu i odejmuje lat - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie