Truskawkowa pełnia księżyca. Kiedy będziemy świadkami tego rzadkiego widowiska?

Czym jest spektakularna truskawkowa pełnia księżyca?
Truskawkowa pełnia księżyca. Kiedy będziemy świadkami tego rzadkiego widowiska?
Fot. Unsplash
13.06.2022

W tym miesiącu będziemy miały okazję stać się obserwatorkami szalenie ciekawego astronomicznego zjawiska. Będzie nim truskawkowa pełnia księżyca. Co odróżnia ją od innych pełni i jak wpłynie na nasze samopoczucie?

Zobacz także: Lunarne dzieci. Jak wpływa na nas księżyc?

Truskawkowy księżyc 2022

Warto wiedzieć, że każda z poszczególnych pełni księżyca ma swoją nazwę. Pełnia księżyca, która przypada na czerwiec, nosi nazwę pełni truskawkowej. Skąd wzięła się ta interesująca nazwa? Otóż w trakcie czerwcowej pełni księżyc zaczyna przybierać bardzo niestandardowy odcień. Jest urokliwie pastelowy i przywodzi na myśl apetyczne letnie owoce, czyli truskawki. Owe ciekawe określenie po raz pierwszy zostało użyte już w latach trzydziestych XX wieku. 

Kiedy będzie nam dana obserwacja najurokliwszej pełni roku? Wszystkie amatorki podziwiania rzadkich zjawisk astronomicznych powinny być w gotowości 14 czerwca. Księżyc zacznie zaróżawiać się już od godziny 13:52. Fascynujące zjawisko będzie można natomiast podejrzeć na południowo-wschodnim niebie. 

Truskawkowa pełnia niesie ze sobą znacznie mniejsze napięcie emocjonalne aniżeli pozostałe. Na szczęście nie czekają nas więc aż tak duże kłopoty z zasypianiem. Będziemy również znacznie niej drażliwe. 

Zobacz także: Fazy księżyca a sen. Czy księżyc ma wpływ na to, jak się wysypiamy?

Polecane wideo

Zaglądamy do szaf najbardziej stylowych it girls ze Skandynawii
Zaglądamy do szaf najbardziej stylowych it girls ze Skandynawii - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie