Fika, czyli relaks po szwedzku

Fika to jeden z najbardziej ujmujących szwedzkich zwyczajów. Na czym polega?
Fika, czyli relaks po szwedzku
Fot. Unsplash
11.06.2022

Jak wygląda według Szwedów przepis na dzień idealny? Otóż koniecznie musi się w nim znaleźć tak zwana fika, czyli relaksująca przerwa na kawę oraz ciastko. To nie jednak nie tylko zwykłe oderwanie się od wykonywanych obowiązków, ale wręcz szalenie istotna część szwedzkiej kultury, a nawet i stan umysłu. Szwedzi celebrują bowiem fikę w niezwykły sposób. 

Zobacz także: Caffè sospeso, czyli kawa dla nieznajomego. Czym jest ten niezwykły zwyczaj?

Ulubiony szwedzki rytuał

Fika jest prawdziwym rytuałem, którego zawsze z niecierpliwością się wyczekuje. Nie może być celebrowana w pośpiechu, z byle jaką kawą z automatu i jakimikolwiek przekąskami. Co to to nie. Fika musi być wypełniona przyjemnościami w najlepszym stylu.

Jej elementy obowiązkowe to świetna jakościowa kawa i smakowity wypiek, taki jak na przykład ukochane przez cały naród drożdżowe bułeczki z cynamonem i kardamonem. Kolejna jej szalenie ważna część to ludzie. Fika bowiem ma nie tylko służyć relaksowi, czy uraczeniu się smakołykami, ale też umacnianiu związków międzyludzkich, a więc pełnym śmiechu i sympatii rozmowom.

Co dwie fiki to nie jedna

Co ciekawe, często w szwedzkim dziennym planie występuje nie jedna fika, a aż dwie. Pierwsza, poranna rozpoczyna się pomiędzy godziną 9, a 10. Popołudniowa zaś około godziny 15. Zależnie od miejsca, w jakim się pracuje, każda fika trwa od 20 do 30 minut.

Jeśli ktoś kończy fikę znacznie wcześniej aniżeli pozostali lub co gorsza nie decyduje się dołączyć do roześmianego kawowego grona, racząc się kawa i pałaszując słodycze na osobności, by jak najszybciej wrócić do pracy, na pewno nie zyska w oczach swojego szefa. Podobne zachowanie jest w Szwecji bardzo niemile widziane, więc owego nadgorliwego pracownika czeka raczej delikatne słowne upomnienie. 

Warto zainspirować się tym ujmującym szwedzkim zwyczajem i także zacząć go kultywować. Czy może być w końcu coś milszego niż aromatyczna kawa, rozpływające się w ustach słodkie bułeczki i przesympatyczne towarzystwo?

Zobacz także: Bardzo daleka Północ. 5 rzeczy, które sprawią, że zamarzysz o wyjeździe do Laponii

Polecane wideo

Wymarzona sesja ślubna. Pomysły, na które warto namówić fotografa
Wymarzona sesja ślubna. Pomysły, na które warto namówić fotografa - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.06.2022 22:26
Fike można sobie zrobić o 15 jak jest weekend i jesteś w domu a normalnie każdy pracuje,chyba że w ośrodkach zdrowia, rzeczywiście tam jest przerwa 10 min na kawę. A o godz. 9 jest to zwykła przerwa na śniadanie. Tak samo jak około 12 przerwa na lunch.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie