Od najdawniejszych czasów kwiatów nie uznawano jedynie za piękne elementy przyrody, czy też niezrównanie poprawiające nastrój okazałe ozdoby wnętrz. Kwiaty kryły w sobie bowiem rozmaite znaczenia, jakie nader chętnie odczytywano i jakimi zabawa dawała frajdę dosłownie wszystkim: myślicielom, artystom, zamawiających od nich dzieła z motywami florystycznymi arystokratom, jak i ludziom, jacy zwykli obdarowywać się kwietnymi bukietami.
Zobacz także: Rośliny, od których lepiej trzymać się z daleka. Które gatunki z parków i ogrodów są trujące?
Sekretna mowa kwiatów ewoluowała przez długie stulecia. Już od doby antycznej była związana z wieloma rytuałami wielkiej wagi i sferą sacrum. Przez stulecia odczytywanie ekspresyjnego kwietnego języka było więc domeną najwyższych społecznych sfer. Ojczyzną języka kwiatów, jaki przetrwał niezmienny przez wieki był Konstantynopol.
Tajemniczy kwietny język apogeum swej popularności osiągnął w tak zwanej epoce biedermeier, jaka przypadła na pierwszą połowę XIX wieku. W tym czasie powszechnie przekazywano sobie poufne informacje za pomocą odpowiednio komponowanych bukietów.
Był to swoisty kod kwiatowy, jaki znała na dobrą sprawę nieduża grupa ludzi. Można było więc być spokojnym o swoje życiowe sekrety. Wielkimi sukcesami wydawniczymi były wówczas podręczniki, jakie dokładnie opisywały, w jaki sposób należy poruszać się w symbolicznym kwiatowym świecie, aby przypadkiem nie zaliczyć gafy bądź co gorsza nie zniszczyć swojego życia osobistego wskutek wysłania komuś błędnego komunikatu. Wielkie znaczenie miały nie tylko gatunki kwiatów, ale także ich kolory.
Oto, co symbolizowały przez wieku najpopularniejsze gatunki kwiatów.
Róża: czerwone oznaczają miłość, piękno i poufność, białe nadzieję i pokorę, różowe uznanie i podziw, pomarańczowe pożądanie, żółte sympatię, pogratulowanie czegoś, ale także i zazdrość
Frezja: uznanie i szacunek
Żonkil: miłość bez wzajemności, wielka niepohamowana zazdrość
Konwalia: nieśmiałość, adoracja, wyznanie miłości
Stokrotka: silna więź, sympatia
Goździk: czerwony oznacza podziw, różowy pamięć, a żółty pogardę
Fiołek: żal, że ktoś nas zaniedbuje, czy za szybko o nas zapomniał
Irys: niebieski oznacza obojętność, żółty zaś zaufanie
Zobacz także: Ikebana. Niesamowita japońska sztuka układania kwiatów