Jak pić kawę ekologicznie?

Nie trzeba zawodowo zajmować się ekologią, by być świadomym tego, jak ogromny wpływ na nasze życie posiada otaczający nas klimat.
Jak pić kawę ekologicznie?
31.05.2022

Niestety, jako ludzkość systematycznie, często w sposób nieświadomy potrafimy prowadzić do pogorszenia jego stanu – każdy mały gest w naszym życiu może mieć bowiem wpływ zarówno negatywny, jak i pozytywny. 

Jak pić kawę ekologicznie?

Przykładowo, wybór ekspresu do kawy może mieć diametralny wpływ na otaczające nas środowisko naturalne. Dzieje się tak, ponieważ większość dostępnych na rynku ekspresów automatycznych zużywa duże ilości energii elektrycznej. Przemysłowa produkcja kawy natomiast bardzo często prowadzi do ogromnego zużycia najcenniejszego z istniejących surowców – wody. Dziś postawmy więc sobie za cel odpowiedź na pytanie: czy można cieszyć się pyszną kawą w sposób ekologiczny? A jeśli tak, to w jaki sposób to robić? Oto trzy rady, które mogą dać nam odpowiedź na powyższe pytania.

źródło: Przyjaciele Kawy

Pijmy świadomie!

Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowych, a więc wyborów konsumenckich, które do pewnego stopnia (należy jednak pamiętać, iż nie w całości) mają wpływ na większe, globalne procesy. Przemysłowa produkcja kawy posiada swoje zalety, jak i ograniczenia. Trudno skupić się i w pełni poświęcić jedynie idei ekologii, gdy trzeba zaopatrywać w ziarna ogromne grupy ludzi. Na szczęście z pomocą przychodzą nam ludzie, którzy do produkcji kawy mają nieco inne podejście. Mowa tu rzecz jasna o palarniach specialty. To miejsca, dla których etyczność i wpływ ich działalności na środowisko ma często dużo większe znaczenie. Dzięki idei tak zwanego direct trade (bezpośredniego kontaktu między palarnią a farmerem), są oni w stanie wpływać na proces hodowli już od najwcześniejszych jego etapów. Biorą pod uwagę skomplikowane kwestie środowiskowe i przykładają do nich szczególną uwagę. Często współpracują wraz z plantacjami, by razem wypracowywać najlepsze z punktu widzenia środowiska rozwiązania, a także rozwijać z nimi nowoczesne metody uprawy zwiększające wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu generowanych zanieczyszczeń. Każdy wygrywa! Podsumowując jednym zdaniem: jeśli chcesz być eko, niech w twoim kubku znajduje się dobra kawa specialty!

źródło. pexels.com

Realne zmiany, nie wróżenie z fusów?

Skoro twoja kawa wylądowała już w kubku, powinniśmy zastanowić się, czy da się „uekologicznić” sam proces jej parzenia. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Istnieje wiele inicjatyw, które zajmują się połączeniem parzenia ulubionego naparu i idei recyklingu. Elementem, który nadaje się do ponownego wykorzystania są przede wszystkim… fusy! Choć często można spotkać się z różnorakimi pomysłami na ponowne ich wykorzystanie (jak używanie ich jako nawozu, naturalnego peelingu i tym podobne), nie jest to jedyny sposób. 

Wiele firm oferuje dziś dużo bardziej systemowe podejście do rozwiązania problemu. Okazuje się, iż fusy do kawy można wykorzystać jako… źródło energii! Na Litwie przy ich pomocy po odpowiednim przetworzeniu z uzyskanej w ten sposób energii elektrycznej udało się oświetlić świąteczną choinkę! Natomiast w Wielkiej Brytanii fusy przetworzone są na biopaliwo, które jest zdolne do zasilania dziennie ponad 350 londyńskich autobusów! Podobne inicjatywy zaczynają funkcjonować także w Polsce – jeden ze startupów działających na terenie naszego kraju tworzy z fusów brykiety o większej kaloryczności (a więc dające więcej energii), niż te tradycyjne. A każde z tych rozwiązań pozwala na ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla! Warto więc obserwować rozwój tego typu inicjatyw, które bardzo często można wesprzeć, oddając swoje własne fusy. Innymi słowy: można pić kawę w słusznej sprawie!

źródło: pexels.com

Ekspresowa ekologia

Jednak tym, co interesuje nas najbardziej, są praktyczne, możliwe do szybkiego zaimplementowania rozwiązania, będące dostępne dla każdego. Gdyby zapytać kawoszy, wielu odparłoby, iż nie wyobraża sobie życia bez swojego ekspresu do kawy! Nic dziwnego, to magiczne urządzenie, które posiada moc polepszania każdego trudnego poranka. Jednak, jak wskazują badania, opublikowane na łamach International Journal of Consumer Studies, ekspres automatyczny pochłania ogromne ilości energii. Producenci zdają sobie z tego sprawę, stąd zaobserwować można innowacyjne rozwiązania, których celem jest zwiększenie proekologiczności tworzonych przez nich urządzeń. Weźmy pod lupę przykład jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów, szwajcarską firmę JURA.

Marka ta od kilku lat stara się zredukować liczbę niepotrzebnych odpadów w swoich opakowaniach. Nasz ekspres będzie zapakowany tak, jak jest to niezbędne by dotarł do nas bezpiecznie, jednak bez nadmiernej ilości szkodliwego plastiku. Trwałość urządzeń to również gwarancja ekologicznego podejścia – w końcu jeśli służy nam ono długo, to brak konieczności częstej wymiany modeli sprawia, iż na świecie produkuje się mniej, a co za tym idzie, wytwarza się mniej odpadów. Jednak to nie wszystko, bowiem pozytywny wpływ na środowisko dają same rozwiązania wprowadzone w proces użytkowania, jakie oferują ekspresy JURA.

Dość wspomnieć tu o funkcji Zero-Energy Switch, która redukuje ilość zużywanej w trybie czuwania energii do 0,1 wata. Warto zaznaczyć, iż to aż pięciokrotnie mniej, niż wynosi dopuszczalna prawnie norma. Jak na dłoni widać tu dołożone starania, by użytkowanie ekspresu również odbywało się w sposób zgodny z pro-środowiskowym podejściem.

To nie koniec, bowiem firma JURA wprowadziła również tryb oszczędzania energii (Energy Save Mode, w skrócie E.S.M.©). Pierwszy raz podobne rozwiązanie zastosowano już w roku 1994, znacznie wyprzedzając swoje czasy. Dzięki tej funkcji ekspres Jura w czasie przygotowania naparu pozwoli oszczędzić energię, chociażby poprzez krótszy czas nagrzewania samego urządzenia. Ta oszczędność wynosi nawet do 40%! Jak pokazuje przykład powyższych funkcji, wygoda i ekologia absolutnie nie stoją na przeciwległych biegunach!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie