Pięknych snów! Dzięki tym trikom raz na zawsze poradzisz sobie z bezsennością

Usypiające liczenie owiec to już przeżytek!
Pięknych snów! Dzięki tym trikom raz na zawsze poradzisz sobie z bezsennością
Fot. iStock
27.05.2022

Zdrowy sen to niebywale istotna rzecz w naszym funkcjonowaniu. Zapewne wiele z nas doskonale wie, jak bardzo potrafią stresować wskazówki zegara, które w bezlitośnie skrupulatny sposób odliczają coraz krótszy czas do rana, podczas gdy nadal nie udaje się zmrużyć oka. 

Niezliczone już bezsenne noce skutkują nie tylko apatią, przerzedzeniem włosów, wielkim zmęczeniem, migrenami, bólami w klatce piersiowej, czy zawrotami głowy, ale też skrajnym wyczerpaniem, jak i zaburzeniami układu odpornościowego. Jak do nich nie dopuścić i wygrać walkę z uporczywą bezsennością?

Zobacz także: Wiedza z sennika. Co oznaczają sny o zegarach

Nowa higiena snu

Aby wygrać z bezsennością, przede wszystkim musimy dociec jej przyczyny. Może ona mieć bowiem wiele powodów. Jednymi z nich są dolegliwości, do których zaliczają się między innymi choroby serca i nerek, a także nadczynność tarczycy. Ogromny wpływ na zdrowy sen mają także czynniki psychiczne. Bezsenność może zacząć nam dokuczać wskutek zachorowania na depresję, czy nerwicę. Jeżeli nie możemy spać już od dłuższego czasu, koniecznie udajmy się do lekarza i zróbmy badania, jakie wykluczą poważniejsze schorzenia. 

Jeśli bezsenne cykle pojawiają się u nas sporadycznie i trwają zazwyczaj po kilka dni, koniecznie zacznijmy wprowadzać w życie poniżej wymienione nowe zasady higieny snu.

Odpowiednia temperatura w sypialni: Jeśli nasza sypialnia jest zbyt nagrzana, bardzo ciężko będzie w niej zasnąć, a jeśli już się nam to uda, zapewne zaczną dręczyć nas koszmary. Temperatura w pokoju, w którym śpimy powinna oscylować pomiędzy 18, a 20 stopniami.

Wieczorna medytacja: Każdego wieczora zacznijmy uskuteczniać zabiegi medytacyjne. Wykonujmy pozycje jogi, które relaksują i pozwalają się pozbyć napięcia z ciała i umysłu. Róbmy sesje odprężającego oddychania i medytujmy.

Kojące oświetlenie w sypialni: Wieczorową porą unikajmy przebywania w pomieszczeniach, w których dominuje bardzo jasne światło. Wybierajmy lampy, które świecą kameralnie i dają przytulny efekt.  

Wyeliminowanie dziennych drzemek: Nawet, jeśli czujemy się bardzo zmęczone, nie pozwalajmy sobie na drzemanie w ciągu dnia. 

Wystrzeganie się napojów z kofeiną i alkoholu: Od godziny 17:00 koniecznie zrezygnujmy z kosztowania kawy, czy mocnej herbaty. Odstawmy też napoje alkoholowe. Wieczorem pijmy herbaty ziołowe, które posiadają w swym składzie melisę, szyszki chmielu, korzeń kozłka, lawendę, czy ziele passiflory.

Lekkostrawna kolacja: Nie jedzmy za późno kolacji. Ostatni posiłek najlepiej zjeść kilka godzin przed snem. Dobrze, aby był bardzo lekki. 

Ciepła kąpiel: Zamiast orzeźwiającego prysznica wybierajmy wieczorem długie usypiające kąpiele w ciepłej wodzie. Dolewajmy do niej pachnące olejki o działaniu relaksującym, na przykład ten z wyciągiem z lawendy.

Zobacz także: Co oznaczają sny, w których pojawiają się pieniądze?

Polecane wideo

Mini, czy maxi? Przewodnik po najgorętszych sukienkowych trendach
Mini, czy maxi? Przewodnik po najgorętszych sukienkowych trendach - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie