Rośliny, od których lepiej trzymać się z daleka. Które gatunki z parków i ogrodów są trujące?

Które parkowe rośliny zawierają najwięcej niebezpiecznych substancji toksycznych?
Rośliny, od których lepiej trzymać się z daleka. Które gatunki z parków i ogrodów są trujące?
Fot. iStock
29.05.2022

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że okazałe rośliny, jakie napotykamy w trakcie przechadzek po parkach i ogrodach mogą być toksyczne, a niekiedy nawet śmiertelnie trujące. Oto pięknie prezentujący się roślinni truciciele, których najlepiej podziwiać z dystansu i nie pozwolić dzieciom, czy zwierzętom ich dotykać.  

Zobacz także: Monstera nie dla Puszka. Które rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla zwierząt?

Piękna trucicielka z parku

Kto by pomyślał, że obezwładniająca upajającą wonią konwalia majowa, którą uważa się za jedną z najpiękniejszych wiosennych bylin, może być aż tak niebezpieczna dla naszego zdrowia? Królowa parków i ogrodów jest bardzo silnie trującą rośliną. Trujące właściwości ma natomiast każda jej część. Co ciekawe, nawet woda z wazonu, w którym trzymało się ścięte konwalie zawiera w sobie mnóstwo toksyn i jej wypicie może skończyć się tragicznie. 

Równie groźną dla zdrowia rośliną jest cis. Przez wieki był uważany za najcenniejsze drzewo, jakie porasta kontynent europejski, a za jego wycinanie bez królewskiego pozwolenia groziła nawet przez pewien czas kara śmierci. Cisy ceniono za szlachetne i odporne na wszelakie uszkodzenie, czy działanie czynników zewnętrznych piękne drewno, z którego chętnie wykonywano na przykład szlacheckie łuki, czy luksusowe meble.

Podobnie jak w przypadku konwalii, także i każda część cisu jest silnie trująca. O jego szkodliwym działaniu przesądza jednak dawka. Warto wiedzieć, że cis był używany też do uzyskiwania preparatów leczniczych, jako że jego mikroskopijna ilość dopomagała na schorzenia, takie jak astma, czy zapalenie płuc. W większych ilościach ma się jednak do czynienia z biegunką, wymiotami, zaburzeniami serca, a nawet i zgonem.

Kolejnym gatunkiem ozdobnym, jaki uważa się za toksyczny jest bieluń drzewiasty, zwany również trąbami anielskimi, czy daturą drzewiastą. Bardzo charakterystyczna roślina, która posiada spore dzwonkowate kwiaty, ma właściwości halucynogenne. Najsilniejsze działanie mają nasiona bielunia. Zatrucie nimi skutkuje wielogodzinnymi omamami słuchowymi i wzrokowymi, naprzemiennymi napadami wesołości i szału, wzrostem temperatury ciała, a jeśli dawka jest duża, trwałą demencją bądź zgonem

Fot. Unsplash

Zobacz także: Uchodzą za najpiękniejsze rośliny doniczkowe. Fascynujące drzewka bonsai

Polecane wideo

Hity z szaf francuskich influencerek. Czym warto się zainspirować?
Hity z szaf francuskich influencerek. Czym warto się zainspirować? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie