Caffè sospeso, czyli kawa dla nieznajomego. Czym jest ten niezwykły zwyczaj?

Na czym polega zwyczaj "zawieszonej kawy"?
Caffè sospeso, czyli kawa dla nieznajomego. Czym jest ten niezwykły zwyczaj?
Fot. Unsplash
15.05.2022

Będąc gościem włoskich kawiarni można zaobserwować bardzo ciekawy zwyczaj. Niektórzy klienci płacą za dwie kawy, jednakże wypijają tylko jedną, uprzednio wypowiadając do baristy frazę "caffè sospeso". Co się za tym kryje?

Zobacz także: Ostrożnie z ostrygami... Na czym polega ich fenomen?

Zawieszona kawa

Szalenie sympatyczny zwyczaj caffè sospeso, czyli po włosku zawieszonej kawy, narodził się w XIX stuleciu. Jego ojczyzną jest południowa część Włoch. Utrzymuje się, że pierwsza caffè sospeso została zaserwowana w Neapolu.

Caffè sospeso to prezent dla kogoś, kto marzy o skosztowaniu pysznej aromatycznej filiżanki kawy, jednakże nie ma na to funduszy. Tak więc klient kawiarni, którego danego dnia zapewne spotkało coś fantastycznego i tryska optymizmem lub taki, który po prostu chciałby zrobić komuś przyjemność, płaci za kawę ekstra, którą może wypić gość o znacznie mniejszym statusie materialnym.

Zaintrygowani tą tradycją koniecznie powinni zapoznać się z przeciekawym dokumentem zatytułowanym "Zawieszona kawa" z 2017 roku, który można obejrzeć na Netflixie. Padają w nim pewne ujmujące słowa, mianowicie że "kawa jest jak przytulenie w filiżance”, co doskonale odzwierciedla nastawienie południowców do tego napoju i stanowi kwintesencję idei caffè sospeso.

Zobacz także: Zasada jednego kęsa: Bento, czyli idealna lunchowa inspiracja prosto z Japonii

Polecane wideo

Oto torebki, które noszą teraz wszystkie dziewczyny
Oto torebki, które noszą teraz wszystkie dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.09.2022 07:53
9🙂🤣🥲😝😋🥲😍😚😋🤩🤩😛😍😚🤩😗🤣😙😂😚😂😂😚
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2022 21:09
Xddd xd dd
odpowiedz
. (Ocena: 5) 25.07.2022 12:51
Fajny zwyczaj. 👩🏼‍🦰☕ 🙍 ( 😊☕ 🥺)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie