Jedwab, czyli przedmiot pożądania. Jak powstała jedna z najbardziej kontrowersyjnych tkanin?

Jedwab to jedna z najbardziej luksusowych, ale i najbardziej kontrowersyjnych tkanin świata.
Jedwab, czyli przedmiot pożądania. Jak powstała jedna z najbardziej kontrowersyjnych tkanin?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tuverly/)/Unsplash
15.05.2022

Dalekowschodnie legendy mówią, że odkrycie jedwabiu zawdzięczamy cesarzowej Hsi Ling Shih, która zyskała sobie potem miano Jedwabnej Bogini. Podobno pewnego popołudnia, kiedy jak zwykle rozkoszowała się w swych ogrodach smakowitym naparem herbacianym, do jej filiżanki nagle coś wpadło. Niefortunna sytuacja nieoczekiwanie zmieniła się potem w szczęśliwą.

Zobacz także: Retro kurort. Najnowsze kolekcja Chanel uwiedzie wszystkie fanki mody

Popołudniowa herbatka pod drzewem morwy

Cesarzową najpierw ogarnęła irytacja, a potem zaciekawienie. Odkryła bowiem, że w filiżance nieoczekiwanie znalazł się kokon owada, który najwyraźniej zleciał z morwowego drzewa, pod którym siedziała.

Kokon w przedziwny sposób odbijał popołudniowe światło, a gdy Hsi Ling Shih zdecydowała się pociągnąć za jedną z tworzących go nitek, okazało się że choć jest tak delikatna, to nie da się jej przerwać. Kochająca piękne szaty stworzone z migotliwych materiałów cesarzowa, wpadła na pomysł, aby uszyć jedną z nich właśnie z podobnych kokonów, których w okolicy musiało być zapewne więcej. W taki oto sposób powstała tkanina zwana jedwabiem. Nocne motyle zwane jedwabnikami morwowymi zaczęły być wkrótce potem najbardziej docenianymi owadami cesarstwa.

Przez ponad dwa tysiące lat tajemnica tworzenia jedwabiu była jednym z najpilniej strzeżonych sekretów na chińskim dworze. Jedwabnych szat i akcesoriów nieustannie pożądali wszyscy możni świata, a przez długi czas za wyjawienie jakiegokolwiek szczegółu związanego z procesem wytwarzania niezwykłej tkaniny groziła smierć. 

Pierwsze hodowle jedwabników poza Azją powstały podobno w V wieku w bizantyjskiej Syrii.  Bizantyjczycy podobnie jak Chińczycy ani myśleli podzielić się wiedzą o jedwabiu z innymi, więc także strzegli tajemnic jedwabników jak oka w głowie.

Kolejną nacją, której udało się poznać jedwabny sekret, byli Włosi, jednakże stało się to wieki później, a dokładnie w XII na Sycylii. Z Włoch jedwab rozprzestrzenił się potem na całą Europę, zdobywając serca najmożniejszych i najwytworniejszych.

Zobacz także: Kolorowe nerki, retro-modele na grubym pasku, urocze koszyki. Oto torebki, które noszą teraz wszystkie dziewczyny

Polecane wideo

Oto torebki, które noszą teraz wszystkie dziewczyny
Oto torebki, które noszą teraz wszystkie dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 18.05.2022 23:01
Artykuł zapowiadał się ciekawie, ale odnoszę wrażenie jakby się urwał w połowie... co macie ciekawy temat (niestety już coraz rzadziej), to mam wrażenie jakby był pisany po łebkach.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie