Złamane serce to nie metafora. Czym jest zespół takotsubo?

Co może zadziać się z ciałem po bardzo bolesnym rozstaniu?
Złamane serce to nie metafora. Czym jest zespół takotsubo?
Fot. Unsplash/iStock
13.05.2022

To, że cierpienie emocjonalne ma ogromny wpływ na nasze fizyczne samopoczucie, zapewne miało okazję odkryć niemało z nas. Niektórzy ból duszy, a zarazem ciała odczuwają jednak jeszcze silniej. Japońscy naukowcy odkryli bowiem, że powiedzenie "mieć złamane serce" nie jest czasem tylko powszechnie stosowaną po rozstaniach przenośnią.

Ludzie cierpiący na zespół takotsubo faktycznie borykają się po bolesnych miłosnych perypetiach z poważnymi problemami kardiologicznymi

Zobacz także: Życie po rozstaniu. Jak wrócić do emocjonalnej formy?

Klub złamanych serc

Wielki szok emocjonalny związany najczęściej z nagłym porzuceniem, czy innym traumatycznym przeżyciem, może spowodować wystąpienie schorzenia, które określa się mianem zespołu takotsubo, czy też kardiomiopatii.

Jest to bardzo rzadko występujący stan, podczas którego w związku ze zbyt nagłym przyrostem poziomu hormonów stresu w organizmie dochodzi do wystąpienia objawów przypominających atak serca. Dotknięci zespołem złamanego serca odczuwają bardzo silne bóle w klatce piersiowej. Ich funkcje oddechowe zostają zaburzone, a w płucach zaczyna gromadzić się płyn. 

Zespół takotsubo jest bardzo tajemniczym schorzeniem, na które chorują też osoby nie posiadające wcześniej nawet najmniejszych kłopotów z sercem. Dojście do pełni zdrowia fizycznego po ataku kardiomiopatycznym trwa najczęściej wiele miesięcy. Wielu ludzi zostaje w stu procentach wyleczonych, jednakże około dwadzieścia procent pacjentów miewa dolegliwości kardiologiczne już do końca życia. 

Zobacz także: Lista rzeczy, jakie koniecznie trzeba zrobić tuż po rozstaniu

Polecane wideo

Numerologia Twojego nazwiska. Wylicz swoją wibrację
Numerologia Twojego nazwiska. Wylicz swoją wibrację - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.87 / 5
gość (Ocena: 5) 12.11.2022 07:41
Ja tak miałem, przez przez 6 miesięcy ból w klatce piersiowej, a przez rok problemy z oddychaniem
zobacz odpowiedzi (2)
Pro zagadek (Ocena: 5) 12.11.2022 06:47
Zagadka znajdź😔. 😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😔😌😌😔😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😔😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😌😔😌😌😌😌😌😌😌😌
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.11.2022 12:49
Hbb.n.n...bb ggbbb..
odpowiedz
Hmm. (Ocena: 5) 06.11.2022 09:37
Siema
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.09.2022 13:27
BG na terenie 🤪
odpowiedz

Polecane dla Ciebie