Moulin Rouge. Najbardziej skandalizujący kabaret w historii

Moulin Rouge to niewątpliwie najsłynniejszy kabaret świata.
Moulin Rouge. Najbardziej skandalizujący kabaret w historii
Fot. Unsplash
29.04.2022

Znajdujący się blisko dzielnicy Montmartre kabaret Moulin Rouge to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Paryżu. Od dekad jest jednym z symboli tego niezwykłego miasta. Jaka jest jego historia? 

Zobacz także: Argentyńskie wyznanie miłości. Od kiedy tańczy się tango?

Pobudzająca zmysły burleska

Moulin Rouge to po francusku czerwony młyn. Kabaret zawdzięcza swą nazwę właśnie charakterystycznemu budynkowi, w którym faktycznie znajdował się kiedyś młyn. Od razu rzucającego się w oczy energetycznie czerwonego wiatraka nie sposób nie zauważyć. Od zawsze uważano to za wielki plus i doskonały wabik na gości. Warto dodać, że byli to gości rozmaici. W kabarecie mieszały się bowiem wszystkie klasy społeczne, co było zjawiskiem dość niezwykłym w tym czasie. 

Najbardziej popularny paryski nocny klub z kontrowersyjnymi pokazami burleski, a potem kankana otworzono w 1889 roku. Miejsce stało się legendarne w krótkim czasie po otwarciu. Od razu pokochała je bohema, a artyści wchodzący w jej skład często utrwalali sceny zaobserwowane w kabarecie. Życie Moulin Rouge nadzwyczaj chętnie ilustrował na przykład Henri Toulouse-Lautrec. 

Moulin Rouge słynął ze swej energetycznej, niesamowitej i wręcz dzikiej, nieskrępowanej atmosfery. Poza nią oszałamiało także jego wnętrze. Dotąd w żadnym innym miejscu nie widziano tylu luster, czy tak gigantycznego parkietu.

W 1893 roku po raz pierwszy został zaprezentowany tam publiczny striptiz. Wykonała go na pewnym hucznym balu modelka pozująca do aktów dla studentów malarstwa. Za jej "niecny" występek ukarano ją grzywną. Spowodowało to niemałe zamieszanie w Paryżu. Stali bywalcy lokalu zirytowani postępowaniem władz wzniecili nawet zamieszki uliczne. 

W Moulin Rouge powstał taniec zwany kankanem. Początkowo był krytykowany publicznie za zbyt wulgarny, wyzywający i wręcz nieciekawy wizualnie, ale potem pokochał go cały Paryż. To, że tańczące go tancerki zaczęły czynić taneczne kroki w kuszącym negliżu, zaczęło być dla wielu Paryżan bardzo przekonujące i wkrótce nie mieli już do Moulin Rouge żadnych zastrzeżeń.

Zobacz także: Francuskie makaroniki. Najbardziej fotogeniczne ciastka świata

Polecane wideo

Jej paznokcie wyglądają niesamowicie. Też będziesz je malować w ten sposób?
Jej paznokcie wyglądają niesamowicie. Też będziesz je malować w ten sposób? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie