Wierzący czy ateiści? Sprawdzono, która z tych grup cieszy się... lepszym snem i co ma do tego Bóg

Wnioski tego nietypowego eksperymentu okazały się jeszcze bardziej zaskakujące.
Wierzący czy ateiści? Sprawdzono, która z tych grup cieszy się... lepszym snem i co ma do tego Bóg
Fot. Pinterest.com (pinterest.com/pin/229613280992481250) & Unsplash
28.04.2022

Niektórzy są w stanie zasnąć gdy tylko przyłożą głowę do poduszki. Inni potrafią godzinami przewracać się z boku na bok, a sen mimo zmęczenia nie chce przyjść. Problemy z zasypianiem są dość powszechne i od czasu do czasu zdarzają się większości z nas. 

Zobacz również: Budzisz się w środku nocy? Godzina, o której tak się dzieje, zdradza coś ważnego o Twoim stanie emocjonalnym

Zdaniem ekspertów z American Academy of Sleep Medicine (AASM) przeciętny człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu na dobę. Jakiś czas temu postanowiono sprawdzić, kto ma większe szanse na zapewnienie sobie takiej ilości wypoczynku. Głównym, a zarazem dość zaskakującym kryterium w tym eksperymencie była... wiara w Boga. Kto zatem wysypia się lepiej - wierzący czy ateiści i agnostycy? 

Sen a wiara. Kto śpi lepiej - wierzący czy ateiści?Fot. Unsplash

Sen a wiara. Kto śpi lepiej - wierzący czy ateiści? 

Takie pytanie postawiła studentka z Baylor University o imieniu Kyla Fergason. Wraz z grupą kolegów z uczelni postanowiła to sprawdzić na grupie 1,5 tys. ochotników.  

Ankietowanym zadano pytanie o to, ile godzin w ciągu nocy przesypiają i jak łatwo przychodzi im sen. Co się okazało? Aż 73 proc. pytanych, którzy określili się mianem ateistów lub agnostyków stwierdziło, że przesypia rekomendowaną przez ekspertów liczbę godzin. Dla porównania tej samej odpowiedzi udzieliło sporo mniej, bo tylko 65 proc. osób deklarujących się jako wierzące. Największe problemy ze snem mieli baptyści, z których aż 45 proc. wyznało, że nie może liczyć na taką ilość snu w ciągu nocy. 

Autorzy pracy podkreślają jednak, że ich badanie nie mało charakteru naukowego - było jedynie zbiorem subiektywnych wypowiedzi. Niewykluczone natomiast, że w przyszłości naukowcy powrócą do tematu i znajdą odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowo-skutkowy między jakością snu a podejściem do wiary. 

Zobacz również: Śnisz tylko w czerni i bieli? Twoja podświadomość ma dla Ciebie ważne ostrzeżenie

Polecane wideo

Mroczna strona znaków zodiaku. Oto ich najbardziej toksyczne cechy
Mroczna strona znaków zodiaku. Oto ich najbardziej toksyczne cechy - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 3) 24.05.2022 12:19
Więżący mniej śpią bo masę czasu zajmuje im klapanie paciorków. Ci najbardziej gorliwi to mają wieczne poczucie winy a to prowadzi do stresów, depresji i bezsenności. Samolubstwo nie ma nic wspólnego z tematem spania. Wierzący są tak samo samolubni i zapatrzeni tylko w innych wierzących jak ateiści są krytyczni wobec wszystkich i siebie. I vice versa.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 30.04.2022 09:42
Osoby wierzące mniej śpią, bo mają poczucie obowiązku, więcej pracują, czują się odpowiedzialni za innych. To badanie to potwierdza. Ateiści robią co chcą, bo nie poważają nikogo innego poza samym sobą.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2022 18:57
Hhbcjjgfq
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.04.2022 12:46
Ateisci nie maja w sobie strachu przed smiercia, grzechami i wszystkim co wmawia religia, dlatego lepiej sypiaja. Ludzie bojazliwi zwykle potrzebuja wsparcia np w formie wiary. Czyli ludzie wierzacy maja w sobie wiecej stresu, sa slabsi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie