Perfumiarskie sekrety. Niebywale zmysłowy mech dębowy

Mech dębowy to jeden z najbardziej intrygująco pachnących składników perfum.
Perfumiarskie sekrety. Niebywale zmysłowy mech dębowy
Fot. Unsplash
22.04.2022

Mech dębowy, czyli evernia prunastri, czy mąkla tarniowa należy do rodziny porostów, które występują na półkuli północnej. Można go zaobserwować najczęściej w lasach porastających górzyste tereny. Jak naprowadza jego pierwsza wymieniona nazwa, w głównej mierze porasta on właśnie dęby, zarówno ich pnie, jak i konary. Czasem pojawia się też na drzewach iglastych oraz piniach.
Występuje w różnych kolorystycznych postaciach. Jeśli jest mokry, przybiera ton mocno zielony, czasem żółtawy. W umiarkowanej wilgoci jest miętowy, a jeśli jest bardzo suchy, uzyskuje biały bądź srebrnawy odcień.
Zobacz także: Najpiękniejsze wiosenne perfumy

Mech przeniesiony do laboratorium

Przez wiele dekad tworząc perfumy, czerpano z mchu dębowego zbieranego w środowisku naturalnym. Obecnie jednak, aby nie zaburzać środowiska naturalnego, zaczęto prowadzić specjalne hodowle mchu wykorzystywanego w perfumiarstwie. Znajdują się one teraz głównie w Maroku, Algierii i w południowo-środkowej Europie. Potem mech przewozi się do francuskiego Grasse, stolicy światowego perfumiarstwa.
W laboratoriach Grasse zaczynają się z nim dziać prawdziwe aromatyczne cuda. Uzyskuje się tam perfumiarski absolut mchu. W tym celu korzysta się z ekstrakcji lub destylacji próżniowej. Z oby metod wychodzi aromat wręcz powalający – tajemniczy i sensualny. Dzięki ekstrakcji jest zawsze nieco bardziej skórzany. Destylacja podbija jego magnetyczną leśność i wilgotną ziemistość.
Mech dębowy najczęściej wykorzystuje się w produkcji perfum zaliczanych do grupy szyprowych. Mech zazwyczaj tworzy ich bazę. Dzięki temu ciekawemu składnikowi zapachy zyskują niezwykłą głębię, gigantyczną dawkę zmysłowości i szlachetność.
Intrygująco pachnący mech odnajdziemy w perfumach, takich jak Cartier La Panthère, Bottega Veneta Eau de Parfum, Yves Saint Laurent Yvresse, czy Chloé Nomade.
Zobacz także: Ten zapach sprawia, że uchodzisz za niezwykle atrakcyjną. Czym jest sensualne piżmo?

Polecane wideo

Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska
Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie