Bindi i tilaka. Co oznaczają znaki malowane na twarzach Hindusów?

Jakie znaczenie mają barwne kropki i paski malowane na czołach mieszkańców Indii?
Bindi i tilaka. Co oznaczają znaki malowane na twarzach Hindusów?
Fot. Unsplash
08.06.2022

Gdy podróżuje się po Indiach, można zauważyć, że ogromna ilość osób ma na twarzach tajemnicze znaki - malowane kropki lub paski. Co symbolizują i jaka jest ich tradycja?

Zobacz także: Bardzo daleka Północ. 5 rzeczy, które sprawią, że zamarzysz o wyjeździe do Laponii

Na przekór złym duchom

Jako że Indie to gigantyczny kraj i pełen odrębnych kultur kraj, symbolika znaków malowanych na twarzach zależy od konkretnego regionu. Są one obecne w indyjskiej kulturze już od tysiącleci.

Najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie charakterystyczna kropka na twarzach kobiet. To tak zwane bindi, którą nazywa się też świętą kropką. Umiejscawia się ją pomiędzy brwiami ze względu na znajdującą się tam najważniejszy kanał energetyczny. Bindi ma za zadanie ochraniać czakrę i nie dopuścić do jej ulatniania się z niej energii. 

W północnych Indiach bindi jest noszone przez zamężne kobiety, w ich południowej części noszą je natomiast zarówno panny, jak i mężatki. Święte kropki maluje się specjalną kolorową pastą z dodatkiem sandałowca lub przykleja. Coraz popularniejsze stają się bowiem w Indiach bindi samoprzylepne.

Znaki pojawiają się także na czołach mężczyzn. Występuje ich wiele rodzajów. Najczęściej są to trzy poziome białe kreski oraz znajdujące się na ich osi czerwone kropki. To tak zwana tilaka. Wiąże się ona ze sferą duchową. Tilaka jest malowana na czołach przez kapłanów jako symbol błogosławieństwa i oczyszczenia

Twarze maluje się w Indiach także dzieciom. Wierzy się, że odpędza to od nich złe duchy.  

Zobacz także: Tajemnicze Kumari z Nepalu. Kim są żyjące boginie?

Polecane wideo

Jak mieszka Julia Dybowska?
Jak mieszka Julia Dybowska? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie