Lapis lazuli. Niezwykły kamień, dzięki któremu do głowy wpadają niesamowite pomysły

Lapis lazuli noszony jako talizman może dać nam mnóstwo korzyści. Podobno wspaniale pobudza wyobraźnię.
Lapis lazuli. Niezwykły kamień, dzięki któremu do głowy wpadają niesamowite pomysły
Fot. iStock
26.04.2022

Lapis lazuli jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych skał świata. Od najdawniejszych czasów uważano go niezwykle cenny materiał. Co ciekawe, wykorzystywano go w celach zdobniczych już w prehistorii.

Zobacz także: Amulety i talizmany: Co się stanie, gdy zaczniesz nosić przy sobie różowy kwarc?

Najcenniejszy pigment świata

Jednym z najstarszych przedmiotów, jakie zostały nim ozdobione, jest tak zwany sumeryjski Sztandar z Ur. Kunsztownie zdobiona charakterystycznym chabrowym materiałem skrzynia, która prawdopodobnie służyła do przechowywania funduszy wojennych, znajduje się w zbiorach British Museum. Jest datowana na tak zwany starosumeryjski okres wczesnodynastyczny (2900–2334 p.n.e.). 

Lapis lazuli wydobywano głównie w Afganistanie, a jego wartość przez długo była równa złotu. Największym mistrzom europejskiego malarstwa służył za pigment, który nazywano ultramaryną. Używano go jednak tylko sporadycznie i to w najlepiej opłacanych zamówieniach zlecanych przez rody królewskie i możnych. Przez wieki był zarezerwowany był do malowania szat Matki Boskiej

Głowa pełna pomysłów

Lapis lazuli uważano za kamień magiczny. Jeśli używało się go jako talizman, można było spodziewać się, że inwencja i świetne pomysły nigdy nas nie opuszczą. To dlatego zalecało się jego noszenie naukowcom i badaczom. Lapis lazuli miał działać na nich jak najlepsza inspiracja. Kamień doskonale działał też na koncentrację, sprawiając że umysł pozostawał chłonny i czujny przez wiele godzin. 

Ponadto lapis lazuli dodaje energii, działa kojąco na zmysły i odpędza też złe uroki

Fot. iStock

Zobacz także: Mowa kamieni. Jak dobierać kamienie naturalne, by sprzyjały naszemu szczęściu?

Polecane wideo

Cechy Twojego znaku zodiaku, które najbardziej irytują mężczyzn
Cechy Twojego znaku zodiaku, które najbardziej irytują mężczyzn - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie