Lapis lazuli jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych skał świata. Od najdawniejszych czasów uważano go niezwykle cenny materiał. Co ciekawe, wykorzystywano go w celach zdobniczych już w prehistorii.
Zobacz także: Amulety i talizmany: Co się stanie, gdy zaczniesz nosić przy sobie różowy kwarc?
Jednym z najstarszych przedmiotów, jakie zostały nim ozdobione, jest tak zwany sumeryjski Sztandar z Ur. Kunsztownie zdobiona charakterystycznym chabrowym materiałem skrzynia, która prawdopodobnie służyła do przechowywania funduszy wojennych, znajduje się w zbiorach British Museum. Jest datowana na tak zwany starosumeryjski okres wczesnodynastyczny (2900–2334 p.n.e.).
Lapis lazuli wydobywano głównie w Afganistanie, a jego wartość przez długo była równa złotu. Największym mistrzom europejskiego malarstwa służył za pigment, który nazywano ultramaryną. Używano go jednak tylko sporadycznie i to w najlepiej opłacanych zamówieniach zlecanych przez rody królewskie i możnych. Przez wieki był zarezerwowany był do malowania szat Matki Boskiej.
Lapis lazuli uważano za kamień magiczny. Jeśli używało się go jako talizman, można było spodziewać się, że inwencja i świetne pomysły nigdy nas nie opuszczą. To dlatego zalecało się jego noszenie naukowcom i badaczom. Lapis lazuli miał działać na nich jak najlepsza inspiracja. Kamień doskonale działał też na koncentrację, sprawiając że umysł pozostawał chłonny i czujny przez wiele godzin.
Ponadto lapis lazuli dodaje energii, działa kojąco na zmysły i odpędza też złe uroki.
Fot. iStock
Zobacz także: Mowa kamieni. Jak dobierać kamienie naturalne, by sprzyjały naszemu szczęściu?