Droga do połączenia żywiołów. Czym jest ajurweda?

Na czym polega leczenie ajurwedyjskie?
Droga do połączenia żywiołów. Czym jest ajurweda?
Fot. iStock
04.05.2022

Ajurweda obok tradycyjnej medycyny chińskiej jest uważana za jeden z najstarszych systemów medycznych świata. Przypuszcza się, ze jej główne postulaty zostały opracowane już ponad sześć tysięcy lat temu. Nazwa wywodzi się z sanskrytu i jest połączeniem dwóch słów ajuh oraz weda, co oznacza wiedzę o życiu.

Wedle ajurwedy niemożliwe jest zerwanie więzi, jaka łączy ludzi z naturą, jako że są oni jej integralną częścią. Im bliżej niej żyjemy, tym zdrowsze, silniejsze i szczęśliwsze jesteśmy

Zobacz także: Fenomen kurkumy. Jej właściwości zdrowotne są wręcz niezwykłe!

Życie w zgodzie z żywiołami

Ajurweda naucza, że będziemy cieszyć się świetnym zdrowiem wyłącznie, jeżeli w naszym życiu dojdzie do harmonijnego połączenia żywiołów - wody, ziemi, ognia, przestrzeni oraz powietrza. Składa się z nich każdy element we wszechświecie, także ludzie. Proporcje żywiołów, które będą nas tworzyły, ustalane są wraz z chwilą narodzin. Owe konstytucje żywiołów ajurwedyjskich są natomiast określane doszami. 

W każdej z nas jeden nieposkromiony żywioł zdaje się czasem wychodzić na prowadzenie. To właśnie owa dominacja skutkuje powstawaniem różnorakich dolegliwości. Choroba to po prostu nierównowaga, którą należy jak najszybciej zlikwidować.

Możemy zapanować nad nią, jeśli określimy, czym charakteryzuje się nasza wewnętrzna dynamika i który z żywiołów nami rządzi, a potem postaramy się go wyciszyć odpowiednią dietą lub postem oraz zabiegami, takimi jak na przykład masaże, czy nakładanie oczyszczających masek.

Zobacz także: Matcha. Eliksir na nieśmiertelność

Polecane wideo

Znaki zodiaku polskich gwiazd. Kto ma trudny charakter?
Znaki zodiaku polskich gwiazd. Kto ma trudny charakter? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie