Tajemniczy tarot. Jaka jest jego historia?

Kiedy zaczęto korzystać z tej niezwykłej, ale i najbardziej kontrowersyjnej talii kart na świecie?
Tajemniczy tarot. Jaka jest jego historia?
Fot. Unsplash
24.04.2022

Tarot budzi niemało emocji. Nic dziwnego, jako że nie są to przecież zwykłe karty. Przypisuje się im niezwykłe mistyczne właściwości, wierząc że mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań i stać się doradcami w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Można z nich podobno odczytać, co też czeka nas w przyszłości. 

Co ciekawe, nie od zawsze były popularnym narzędziem wróżbiarskim. 

Zobacz także: Wiedza z sennika. Jak tłumaczyć sny, w których pojawiają się dłonie?

Karty dla włoskiej arystokratki 

Warto wiedzieć, że karty do gry zostały wynalezione w Chinach, gdzie najprawdopodobniej używano ich już od końca X wieku. Do Europy trafiły jednak znacznie później, co miało związek z rozpowszechnieniem się druku - zaczęły być bardzo popularne dopiero w drugiej połowie XIV wieku.

Początki tarota datuje się na lata trzydzieste XV wieku. Narodził się on zaś w północnej części Włoch. Wówczas określano go jako carte de trionfi, czyli karty triumfu. Najstarsze zachowane talie trionfi pochodzą z drugiej połowy XV stulecia.

Carte de trionfi  były używane przez kręgi arystokratyczne - jest to tak zwany tarot Viscontich-Sforzów oraz tarot Mantegny. Obie talie wykonane z niezwykłą dbałością o szczegół i można je uznać za małe dzieła sztuki. Przykładano ogromną wagę do ich ozdabiania, które zlecano zazwyczaj wybitnym artystom jak właśnie Andrea Mantegna. Grano nimi w grę, która przypominała nieco brydża. 

Trionfi zaczęły osiągać mistyczny wymiar, gdy we Włoszech zapanowała moda na wróżbiarstwo. Osoby się nim trudniące awansowały społecznie. Były też zatrudniane przez możnych i znalazły zatrudnienie na książęcych i królewskich dworach.

W XVIII wieku zaczęto dokonywać podziału kart. Od tej pory wyróżniano karty do gry w tak zwanego taroka oraz karty do wróżenia. W tym wieku wiele osób poszukiwało związku tarota z kabałą. 

Wtedy też przez niektóre kręgi zaczęły być uważane za bardzo niebezpieczne narzędzie. Jedni odnosili się do nich przychylnie, twierdząc, że przez poznanie czekających w przyszłości perypetii, można żyć lepiej i szczęśliwiej. Inni nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego, wierząc że w trakcie wróżbiarskiego seansu przez karty zaczynają przemawiać diaboliczne moce

Zobacz także: Pomocna dłoń Re. Na czym polega tajemniczy miłosny rytuał egipski?

Polecane wideo

10 alarmujących oznak, że spotykasz się z psychopatą
10 alarmujących oznak, że spotykasz się z psychopatą - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie