Tarot budzi niemało emocji. Nic dziwnego, jako że nie są to przecież zwykłe karty. Przypisuje się im niezwykłe mistyczne właściwości, wierząc że mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań i stać się doradcami w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Można z nich podobno odczytać, co też czeka nas w przyszłości.
Co ciekawe, nie od zawsze były popularnym narzędziem wróżbiarskim.
Zobacz także: Wiedza z sennika. Jak tłumaczyć sny, w których pojawiają się dłonie?
Warto wiedzieć, że karty do gry zostały wynalezione w Chinach, gdzie najprawdopodobniej używano ich już od końca X wieku. Do Europy trafiły jednak znacznie później, co miało związek z rozpowszechnieniem się druku - zaczęły być bardzo popularne dopiero w drugiej połowie XIV wieku.
Początki tarota datuje się na lata trzydzieste XV wieku. Narodził się on zaś w północnej części Włoch. Wówczas określano go jako carte de trionfi, czyli karty triumfu. Najstarsze zachowane talie trionfi pochodzą z drugiej połowy XV stulecia.
Carte de trionfi były używane przez kręgi arystokratyczne - jest to tak zwany tarot Viscontich-Sforzów oraz tarot Mantegny. Obie talie wykonane z niezwykłą dbałością o szczegół i można je uznać za małe dzieła sztuki. Przykładano ogromną wagę do ich ozdabiania, które zlecano zazwyczaj wybitnym artystom jak właśnie Andrea Mantegna. Grano nimi w grę, która przypominała nieco brydża.
Trionfi zaczęły osiągać mistyczny wymiar, gdy we Włoszech zapanowała moda na wróżbiarstwo. Osoby się nim trudniące awansowały społecznie. Były też zatrudniane przez możnych i znalazły zatrudnienie na książęcych i królewskich dworach.
W XVIII wieku zaczęto dokonywać podziału kart. Od tej pory wyróżniano karty do gry w tak zwanego taroka oraz karty do wróżenia. W tym wieku wiele osób poszukiwało związku tarota z kabałą.
Wtedy też przez niektóre kręgi zaczęły być uważane za bardzo niebezpieczne narzędzie. Jedni odnosili się do nich przychylnie, twierdząc, że przez poznanie czekających w przyszłości perypetii, można żyć lepiej i szczęśliwiej. Inni nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego, wierząc że w trakcie wróżbiarskiego seansu przez karty zaczynają przemawiać diaboliczne moce.
Zobacz także: Pomocna dłoń Re. Na czym polega tajemniczy miłosny rytuał egipski?