Z czego spowiadają się Polacy?

Oto przewinienia, które nasi rodacy najczęściej wyznają w konfesjonale oraz lista grzechów, za które ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia.
Z czego spowiadają się Polacy?
Fot. Unsplash.com (Priscilla Du Preez)
14.04.2022

Lada moment Wielkanoc, która dla wierzących i praktykujących katolików jest jednym z najważniejszych świąt. To właśnie wtedy udają się na wielkanocną spowiedź – i choć Kościół nie wymaga jej oficjalnie w tym czasie, to trzecie przykazanie kościelne mówi o konieczności przyjęcia Komunii Świętej przynajmniej raz w roku, właśnie w okresie świąt Wielkanocy.

Kilka lat temu „Gazeta Pomorska” poprosiła duchownych o wymienienie przewinień, które nasi rodacy wyznają w konfesjonale. Na tej podstawie powstała lista grzechów, z których Polacy spowiadają się najczęściej.

Polecamy także: Co Szatan mówi podczas egzorcyzmów? Przerażające, niechciane pouczenia

Z jakich grzechów spowiadają się Polacy?

Listę otwiera życie w nieformalnym związku. Z roku na rok coraz mniej par staje przed ołtarzem. Mieszkają pod jednym dachem, ale nie śpieszy im się do ślubu.

Kolejnym często wymienianym grzechem w konfesjonale jest chciwość i pogoń za pieniędzmi. Dążenie do bogactwa często wiąże się również z zazdrością i zawiścią.

Polacy przyznają się również spowiednikom do pijaństwa i sięgania po alkohol bez okazji. Wielu z nich dodaje do tego przemoc – nie tylko domową, fizyczną, ale również psychiczną. Z tej drugiej spowiadają się również właściciele firm, którzy poniżają i wykorzystują swoich pracowników.

Wysoko na liście znalazły się również pycha, egocentryzm, skupienie się głównie na sobie i swoich potrzebach.

Polacy często grzeszą również kłamstwem, dołączając do niego bezrefleksyjne powtarzanie zasłyszanych plotek.

Nasi rodacy przyznają się także do kradzieży. Te dotyczą w dużej mierze pracy, np. wykorzystywania auta służbowego do prywatnych celów lub wynoszenia z firmy takich rzeczy, jak papier do drukarki, herbata, kawa, ręczniki papierowe.

Za jakie grzechy ksiądz nie da rozgrzeszenia?

Przy okazji spowiedzi wielkanocnej warto również uświadomić sobie, za jakie przewinienia rozgrzeszenie nie będzie możliwe. Są to: znieważnienie Najświętszego Sakramentu, aborcja, życie z partnerem w nieformalnym związku, powtórne zawarcie małżeństwa z drugą osobą (po ślubie kościelnym).

A Wy chodzicie do kościoła i do spowiedzi wielkanocnej?

Polecamy także: Ile pieniędzy z kopert ksiądz dostaje po kolędzie?

Polecane wideo

Jak kolejność urodzenia wpływa na nasz charakter?
Jak kolejność urodzenia wpływa na nasz charakter? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 17.04.2022 02:08
:( :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.04.2022 13:54
A co z tajemnicą spowiedzi? Księża chyba nie powinni takich informacji wyjawiać?
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 15.04.2022 21:01
Na szczęście w wierze protestanckiej nie ma takich głupot jak spowiedź u księdza tylko jest ogólna. Wszystkie plotki i grzechy chce katolicki ksiądz wiedzieć i syci się tymi plotkami.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 15.04.2022 14:19
Cóż, pozostaje przypomnieć, że KK przychylniejszym okiem patrzy na pedofili-gwałcicieli, niż na zwykłego Kowalskiego, co sobie ulży własną ręką...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie