Laleczki kokeshi - najpiękniejsze japońskie talizmany

Ręcznie wykonywane laleczki są w Japonii symbolem szczęścia i zdrowia.
Laleczki kokeshi - najpiękniejsze japońskie talizmany
Fot. Unsplash
07.04.2022

Kokeshi, niewielkich rozmiarów japońskie drewniane laleczki bez kończyn, z okrągłą główką i charakterystycznym cylindrycznym lub zaokrąglonym korpusem mają w sobie mnóstwo uroku. Nic dziwnego, że Japończycy mają do nich od dawien dawna aż taką słabość - zdobią wiele japońskich domów. Tradycja ich wykonywania sięga początku okresu zwanego Edo, a więc XVII stulecia. Nie ma jednego typu kokeshi. Różnią się one wieloma detalami, które zależą od czasu oraz miejsca wykonania. Wielu rzemieślników miało, jak i do tej pory ma swoje osobne style, w jakich tworzy laleczki. 

Zobacz także: Hanami. Niesamowite japońskie święto kwitnących wiśni

Na zdrowie tylko kokeshi

Zaczęto je wykonywać w północno-wschodniej części wyspy Honsiu w regionie Tōhoku, który słynie z gorących źródeł zwanych onsen. Kokeshi sprzedawano zażywającym w nich relaksu. Utrzymuje się, że kształt kokeshi łączy się z ich pierwotnym przeznaczeniem - były akcesorium stosowanym w masażach

Poza praktycznym znaczeniem laleczki kokeshi spełniały też inną rolę. Traktowano je jak talizmany. Otóż Japończycy korzystali z gorących źródeł nie tylko w celach relaksacyjnych. Do Tōhoku zjeżdżali się też tłumnie i ci, którzy mieli wiele problemów zdrowotnych, wierząc iż zanurzanie się w onsen pomoże im szybko wrócić do sił. 

W lalkach, jakie nabywali tuż po przyjeździe, miały drzemać wielkie siły. Kokeshi amulety sprawiały, że zdrowie nareszcie zaczynało dopisywać. Ich kupno zalecano też pechowcom, którym pomimo niemałych wysiłków nic się w życiu nie udawało. Potrafiły odwracać niesprzyjający los i sprowadzać na ludzi boską przychylność. 

Fot. Unsplash

Zobacz także: Shinrin-yoku. Leśne kąpiele podbijają świat

Polecane wideo

Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach?
Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie