Argentyńskie wyznanie miłości. Od kiedy tańczy się tango?

Tango to taniec, który jest eksplozją sensualności. Przez długi czas uważano je go wręcz za gorszący.
Argentyńskie wyznanie miłości. Od kiedy tańczy się tango?
Fot. iStock
06.04.2022

Tango przez wielu uznawane jest za najpiękniejszy taniec świata. Trudno z nim konkurować, jako że rzadko kiedy tanecznym ruchom towarzyszy aż tak gigantyczna dawka zmysłowości, emocjonalnego napięcia i pasji.

Zwyczaj tańczenia tanga narodził się w Argentynie w drugiej połowie XIX stulecia. Zaczęli tańczyć je tam przybysze napływający z wielu stron świata, w tym z Hiszpanii. To dlatego pierwsza najstarsza odmiana tanga miała wiele naleciałości z flamenco oraz habanery. 

Zobacz także: Amazoński skarb. Czym jest palo santo?

Zmysłowym krokiem

Pierwsze taneczne kroki w stylu tango zaczęto stawiać w barach i domach publicznych. Miejsca te dawały komfort absolutnej swobody i niezaprzątania sobie głowy obowiązującymi normami społecznymi. Można było w nich tańczyć, jak tylko się marzyło i jak długo tylko się chciało. 

Taneczne spotkanie zdobywały coraz większy rozgłos i co za tym idzie coraz większą popularność. Niezwykła atmosfera, nieznane dotąd sensualne i pełne improwizacji ruchy oraz wpadająca w ucho muzyka, zaczęły przyciągać tłumy.

Tango przestało być jedynie rozrywką emigrantów i zaczęło pociągać niezmiernie także i rodowitych Argentyńczyków. Potem spopularyzowało się też w innych południowoamerykańskich krajach, na przykład w Urugwaju. Dwoma największymi i najstarszymi tanecznymi ośrodkami było Buenos Aires oraz Montevideo. 

Taneczne kontrowersje

Około 1905 roku tango pojawiło się w Stanach Zjednoczonych, a około 1907 we Francji, skąd później jego tradycja powędrowała do innych europejskich krajów. W Stanach, jak i w Europie narobiło niemałego zamieszania. Pojawiało się mnóstwo głosów, że jest to taniec obrazoburczy i gorszący, prawdziwie grzeszny, więc należy kategorycznie go zakazać. 

Podobna retoryka poskutkowała tym, że faktycznie zakazano tańczenia tanga na przykład w Anglii. Erotyczne skojarzenia, jakie wywoływało, nie podobało się też wielu Włochom, zwłaszcza gdy pewnego razu skrytykował je papież Pius X. Media wrzały, duchowni przestrzegali przed demonicznym tańcem, a temat rozerotyzowania i swobody moralnej tancerzy powracał wciąż w prasie jak bumerang. 

Gdy emocje nieco ostygły, a tango zaczęło stawać się ukochanym tańcem Francuzów, którzy stworzyli jego własną odmianę zwaną paryską, także i nastawienie większości do tego niesamowitego tańca zaczęło ulegać zmianom. Około 1920 roku tango nie tylko zostało zaakceptowane przez większość społeczeństw, ale też nareszcie docenione

Zobacz także: Czym są ceremonie kakao?

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 22.04.2022 12:15
Kocham tańczyć <3
odpowiedz

Polecane dla Ciebie