Pechowe liczby. Jakie z nich, oprócz 13, przynoszą serie życiowych niefartów?

13 to nie jedyna liczba, która podobno przynosi niemałego pecha.
Pechowe liczby. Jakie z nich, oprócz 13, przynoszą serie życiowych niefartów?
Fot. Unsplash
09.04.2022

Liczba 13 kojarzy się nam bardzo źle. To liczbowy zły omen, zapowiedź serii bardzo nieprzyjemnych wydarzeń i niemałych kłopotów, z którymi niełatwo będzie sobie poradzić. W wielu europejskich krajach zapewne tylko najodważniejsi zdecydowali by się wyznaczyć na trzynastego dzień swojego ślubu, czy inną uroczystość. Powszechnie uważa się, że tego dnia lepiej nie brać się załatwianie ważnych spraw, czy poważniejsze zdrowotne zabiegi. 

Pechowa trzynastka w tarocie jest uważana za kartę śmierci. Zwiastuje rozmaite przemiany. Wiadomo jednak niestety, że wszelkie metamorfozy, jakie zapowiada, będą dokonywały się w emocjonalnych bólach i trudach. 

13 to niejedyna liczba, jaką uważa się za niefartowną. Jakich liczb obawia się reszta świata?

Zobacz także: Sekretne życie liczb. Czy numerologia faktycznie zdradza, jakie jesteśmy?

9.99 zł, czyli japoński koszmar

Symbolika liczb od najdawniejszych czasów odgrywała wielką rolę na Dalekim Wschodzie. W Chinach, Japonii, Malezji, Singapurze, Korei Południowej, czy Wietnamie za najbardziej pechową liczbę uważa się 4, czyli sì. Jest ona homofonem słowa śmierć, więc wszyscy wystrzegają się jej jak tylko mogą. Ze względu na związany z nią przesąd o serii koszmarnych pechowych wypadków, jakie powoduje, wiele budynków nie ma w tych krajach czwartego piętra, czy numeru mieszkania. 

W Japonii poza 4 trzeba wystrzegać się równie pechowej liczby 9. Ta z kolei jest homofonem wyrazu cierpienie. Szalenie popularna w mnóstwie sklepów w naszym kraju cena, jaką jest 9.99 zł, sprawiłaby zapewne popłoch wśród przesądnych Japończyków, którzy zapewne zrezygnowaliby z zakupu produktów tyle kosztujących. 

Włosi wyłamują się z typowo europejskiego lęku przed 13 i zamiast tego obawiają się liczby 17. Ów przesąd to relikt z dawnych czasów. Otóż XVII jest anagramem VIXI, co oznacza żyłem. Trudno więc dziwić się więc złowieszczemu znaczeniu 17, które zapowiada niechybne pożegnanie z doczesnością...

Zobacz także: Dłoń prawdę Ci powie. Sekrety wróżenia z rąk

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
przemek857 (Ocena: 5) 18.04.2022 00:17
Przypadkiem się zgłosiłem kur ;-;
odpowiedz
przemek857 (Ocena: 5) 18.04.2022 00:16
Pov: Kiedy twoja szczęśliwa cyfra to 4 ;-; XD
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 09.04.2022 23:56
Nie lubię liczb 7, 5, 3, 12 i innych cyfr będących zlepkiem podanych wcześniej (np. 77,73,35).
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.04.2022 22:35
Boję się jest liczba 4
odpowiedz

Polecane dla Ciebie