Chińska filozofia przestrzeni. Jakie zasady feng shui warto wprowadzić do domu?

Dzięki wprowadzeniu choć kilku zasad feng shui w domu, możemy zacząć się czuć spokojniejsze i szczęśliwsze.
Chińska filozofia przestrzeni. Jakie zasady feng shui warto wprowadzić do domu?
Fot. Unsplash
06.04.2022

Hasło feng shui raz po raz dociera do naszych uszu. Choć często je słyszymy, tak naprawdę w większości przypadków niewiele o nim wiemy.

Wyrażenie wywodzi się z języka chińskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę. Wiele mówi to o istocie tej intrygującej wiekowej praktyki planowania przestrzeni. Efektem połącznia owego niewidzialnego, czyli wiatru wraz z nieuchwytnym, czyli wodą, ma być doskonała emocjonalna harmonia, duchowe spełnienie, zdrowie, pomyślność i wyzwolenie wielkiej życiowej energii. 

Oto praktyczne porady związane z tym fascynującym systemem aranżacyjnym. 

Zobacz także: 5 pomysłów na sofę w salonie. Jak wybrać model idealny?

Sprawna współpraca yin i yang

Wspomniane powyżej profity wynikające z określonego zaaranżowania wnętrz w domu, może zagwarantować nam swobodny przepływ energii określanej jako chi. Owa energia powstaje wskutek połączenia dwóch przeciwstawnych, ale zależnych od siebie sił, yin i yang

Yin to pierwiastek żeński, siła pełna spokoju, yang jest natomiast aktywnym pierwiastkiem męskim. Zależnie od rodzaju aktywności, jaki mamy zamiar w danym pomieszczeniu wykonywać, powinniśmy naznaczyć je siłą yin bądź yang. W energii yin znacznie lepiej jest wypoczywać, w yang pracować. 

Domowa harmonia

Podstawową zasadą feng shui jest porządek. W zagraconych przestrzeniach trudno zebrać myśli i zadbać o swoją higienę psychiczną. Najlepiej mieć w posiadaniu tylko te rzeczy, jakich naprawdę się potrzebuje lub takie, jakie uważa się za piękne bądź cenne dla sfery duchowej. Warto pamiętać, że feng shui ceni sobie minimalizm. Dzięki temu energia chi ma szansę swobodnie się przemieszczać.

Kolejną równie ważną kwestią jest czystość. Nieposprzątany dom to wedle feng shui ubrudzone ludzkie wnętrze i niemożność oczyszczenia myśli. Idealne czyste zawsze muszą być okna i lustra.

Środek każdego pomieszczenia musi pozostawać pusty. Meble i sprzęty powinny być ustawione przy ścianach. 

Miejsce do pracy koniecznie musi być oddzielone od tego, w który oddajemy się relaksowi, czy śpimy. Zaburza to energetyczną harmonię, na skutek czego nie można ani dobrze wypocząć ani najefektywniej pracować. 

Koniecznie naprawiajmy na bieżąco wszystkie popsute rzeczy i usterki. Cieknący kran, czy nienadające się do użytku rzeczy blokują jedność yin i yang i odbierają spokój. 

Otoczmy się roślinami. Dzięki nimi wzrasta w nas życiowa energia. Unikajmy jednak kaktusów, które mogą szkodzić związkowi jako rośliny o cechach obronnych. Według feng shui kaktusy działają świetnie na kobiety, ale bardzo źle na mężczyzn.

Zobacz także: Istny Meksyk. Topowe etno dodatki, dzięki którym Twój dom zacznie oczarowywać

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie