Niezwykłe umami, czyli legendarny piąty smak

Czym tak naprawdę jest i jak smakuje słynne umami?
Niezwykłe umami, czyli legendarny piąty smak
Fot. iStock/Unsplash
31.03.2022

Tradycja rozróżniania piątego smaku wywodzi się z tradycji chińskiej oraz japońskiej. Jego nazwę, czyli umami, wymyślił Kikunae Ikeda, japoński badacz, który na początku XX wieku podjął się zgłębiania tego intrygującego tematu. Do dociekań dotyczących umami skłonił go zaś nieprawdopodobnie bogaty smak bulionu o nazwie dashi, jednego ze sztandarowym dań kuchni japońskiej. 

Hasło umami jest połączeniem dwóch japońskich słów - umai, czyli pyszności oraz mi, esencji smaku. 

Zobacz także: Francuskie makaroniki. Najbardziej fotogeniczne ciastka świata

Inny wymiar smaku

Bulion dashi w warstwie smakowej ma w sobie coś bardzo trudnego do określenia. Ikeda twierdził, że na pewno da się w nim jednak wyodrębnić pewien smakowy element, który nie jest tylko wynikiem typowego dla kuchni orientalnej połączenia słonego, gorzkiego, słodkiego i kwaśnego smaku.

W trakcie prowadzenia swych badań, Ikeda odkrył, że przygotowywane z wodorostów kombu dashi ma w swym składzie sól organicznego kwasu glutaminowego. Po procesie wyodrębnienia jej z potrawy faktycznie okazało się, że właśnie owa sól jest sekretem ciekawego posmaku dashi.  

Łączący się z receptorami glutaminian sodu daje nadzwyczajny efekt. To prawdziwa odczuwana na języku błogość i zupełnie inny wymiar smaku. Potrawy, jakie mają go w swoim składzie, charakteryzują się nieprzeciętną wspaniałą głębią

Gdzie znaleźć smak umami?

Oprócz bulionu dashi, umami odnajdziemy też w suszonych na słońcu pomidorach, parmezanie, serze roquefort, wodorostach, grzybach, orzechach, jajkach smażony wraz z boczkiem, szparagach, zielonej herbacie, brokułach, sosie sojowym, ostrygowym i rybnym, owocach morza, a także w sake. 

Zobacz także: Płynne złoto. Ile kosztują trzy najdroższe miody świata?

Polecane wideo

Nowe cięcie na wiosnę: Genialne fryzury, które będą teraz biły rekordy popularności
Nowe cięcie na wiosnę: Genialne fryzury, które będą teraz biły rekordy popularności - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie