Niezwykły kwiat lotosu. Co symbolizuje?

Lotos to nie tylko wielkiej urody zdobniczy motyw.
Niezwykły kwiat lotosu. Co symbolizuje?
Fot. iStock
30.03.2022

Kwiat lotosu to niezwykle popularny motyw. Można go odnaleźć na wielkiej liczbie plakatów, kubków, naczyń, czy w formie nadruków na odzież lub tatuaży. Prawdą jest, że to wzór bardzo wdzięczny, więc nie zaskakuje jego rozpowszechnienie.

Warto jednak dociec, co ów wielkiej urody lotos symbolizuje. Stoi za nim bowiem mnóstwo intrygujących idei.

Zobacz także:  Lawenda. Niesamowita roślina do zadań specjalnych

Doskonałość lotosu

Lotos to piękna roślina należąca do tej samej rodziny co lilie wodne. Od wieków ludzi fascynowała ciekawa właściwość lotosu do rozkwitania w pełnym słońcu i zamykania się oraz chowania pod wodą tuż po zapadnięciu zmroku. Co więcej, owa fascynacja zwiększyła się jeszcze po zaobserwowaniu, że jest on rośliną nieprawdopodobnie długowieczną.

Lotos raz po raz odradza się na nowo, nawet gdy wyglądało na to, że nie ma już szans na utrzymanie się na jeziornej powierzchni w żywotności. Utrzymuje się też, że jego nasiona mogą przetrwać bez wody nawet ponad dwa tysiące lat.
W kulturach Dalekiego Wschodu lotos jest bardzo ważnym prastarym symbolem. W buddyzmie oraz hinduizmie utożsamia się go z boskością, na przykład z momentem boskich narodzin.

Już od tysięcy lat symbolizuje natomiast doskonałość, czystość, pomyślność, mądrość, niewinność, szczęście, oświecenie, reinkarnację i piękno w najbardziej wyrafinowanej formie.

Zobacz także: Kombucha. Herbaciany eliksir młodości

Polecane wideo

Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać?
Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 22.04.2022 12:17
Kwiat lotosu <3
odpowiedz

Polecane dla Ciebie