Kocie koło fortuny. Skąd się wzięła moda na słynne maneki-neko?

Co symbolizują charakterystyczne figurki kotów z machającymi łapkami?
Kocie koło fortuny. Skąd się wzięła moda na słynne maneki-neko?
Fot. iStock
30.03.2022

Pełne uroku figurki kotów zwane maneki-neko budzą wielką sympatię. Co ciekawe, są one nie tylko ciekawymi detalami mającymi ozdabiać wnętrza. Maneki-neko poustawiane w chińskich i japońskich świątyniach, domach, kawiarniach, czy sklepach spełniają znacznie ważniejszą rolę.

Zobacz także: Shinrin-yoku. Leśne kąpiele podbijają świat

Szczęście wabione kocią łapką

Nazwa maneki-neko wywodzi się z języka japońskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza kota zapraszającego tudzież wabiącego. Charakterystyczne figury kolorowych kotów z krótkimi ogonami są ukazane zazwyczaj w pozycji siedzącej. Najbliżej im do rasy kotów zwanej bobtail, które od około 1600 roku były hodowane na japońskim cesarskim dworze.

Machają lewą lub prawą łapką. Strona, jaką będą wykonywały wahadłowy zapraszający gest, ma wielkie znaczenie. Tak więc, gdy maneki-neko macha prawą łapą, przywołuje fortunę. Ma w ten sposób zapewnić dobry finansowy byt swojemu opiekunowi. Jeżeli zaś wykonuje podobne ruchy łapą lewą, wabi szczęście i dobroć, oddalając złe duchy i uroku. Zdarzają się modele maneki-neko, które machają bądź podnoszą prawą, jak i lewą łapkę, ale są one rzadkością - jest to uznawane za symbol zachłanności.

Maneki-neko noszą też przewiązane wokół szyi chusty, na których widnieje zapis uściślający, co też dokładnie mają przyciągać. Często są to hasła takie jak pieniądze, klienci, dobrzy ludzie, czy szczęście.

Kocie wcielenie bogini

W kulturze Japonii mówi się o kotach przywołujących życzliwość, radość i bogactwo od bardzo dawna. Utrzymuje się, że już od okresu Edo, a więc począwszy od XVII stulecia. Zarówno w japońskiej, jak i chińskiej tradycji kotom przypisywano szczególne moce. Miały one pomagać domownikom w odpychaniu zła. Darzono je szacunkiem i wierzono też, że mogą zmieniać swą postać, przeobrażając się w na przykład w bakeneko, czyli nieco demoniczne koty o magicznych zdolnościach.

Japończycy uznawali je również za reinkarnacje bogini miłosierdzia Kannon. To dlatego figurki maneki-neko najpierw zaczęły pojawiać się w świątyniach.  

 

Fot. iStock

Zobacz także: Zasada jednego kęsa: Bento, czyli idealna lunchowa inspiracja prosto z Japonii

Polecane wideo

Nowe cięcie na wiosnę: Genialne fryzury, które będą teraz biły rekordy popularności
Nowe cięcie na wiosnę: Genialne fryzury, które będą teraz biły rekordy popularności - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.09.2022 16:50
Kontakt w Katarzyna już się dobrze czuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie