Uchodzą za najpiękniejsze rośliny doniczkowe. Fascynujące drzewka bonsai

Kiedy zaczęto upiększać nimi wnętrza?
Uchodzą za najpiękniejsze rośliny doniczkowe. Fascynujące drzewka bonsai
Fot. pexels (David Yu)
18.04.2022

Tradycja uprawy zachwycających drzewek bonsai wywodzi się z Chin. To właśnie mieszkańcy Chin ponad dwa tysiące lat temu wpadli na genialny pomysł miniaturyzowania roślin i tworzenia z nich plansz odwzorowujących krajobrazy. Utrzymuje się, iż miał być to dar dla cesarza, który władając tak gigantycznymi terenami, nie miał szans, aby na własne oczy ujrzeć, jak wyglądają niektóre chińskie krainy

Słowo bonsai oznacza dosłownie uprawę w płytkim naczyniu. Wywodzi się ono z języka japońskiego, jako że Japończycy przejęli potem pałeczkę po Chińczykach i także dosłownie oszaleli na punkcie tworzenia zminiaturyzowanych ogrodów. Jego chiński odpowiednik to pénzāi. 

Zobacz więcej: Zasada jednego kęsa: Bento, czyli idealna lunchowa inspiracja prosto z Japonii

Fascynująca sztuka bonsai

Dawno temu pénzāi miały dla ludzi znaczenie magiczne. Przekładało się to na ciekawą regułę - im mniejszy ogród, tym silniejsze magiczne właściwości. Miały one emanować niezwykłą dobrą energią, obcowanie z nimi przynosić ulgę myślom, a dodatkowo przynosić właścicielowi wielkie szczęście

Przez długi czas pénzāi przynosiło radość przede wszystkim cesarskim oczom. Potem zaczęli je uprawiać także najmożniejsi. Były one uznawane za jedne z najbardziej luksusowych prezentów, jaki można otrzymać.

Badacze są zdania, że w okresie zwanym Kamakura, a więc pomiędzy 1185, a 1333 rokiem niesamowitymi maleńkimi ogrodami zainteresowali się Japończycy. Odeszli oni jednak od chińskiego modelu tworzenia całych założeń ogrodowych w pomniejszonej skali, a skoncentrowali się na uprawie pojedynczych drzewek. Zyskały tam one tak gigantyczną popularność, że stały się potem jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego kraju.

Mistrzowskie poczynania ogrodnika

W jaki sposób uzyskuje się ten zdumiewający efekt? Przede wszystkim trzeba uwzględnić, że następuje to w trakcie wieloletniego procesu. Bardzo ważnym etapem w uprawie zminiaturyzowanych drzewek jest sadzenie ich w charakterystycznych płaskich donicach, dzięki czemu ich system korzeniowy zostaje mocno zredukowany.

Co więcej, aby doszło do pożądanego skarłowacenia, drzewko bądź krzew jest nieustannie podcinane, a jego pędy uszczykiwane. Odpowiedni kształt gałęzi uzyskuje się natomiast za pomocą drucików, którymi są obwiązywane. 

Fot. Unsplash

Zobacz więcej: Rośliny dla leniwych. Kwiaty doniczkowe, które przetrwają wszystko

Polecane wideo

Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać?
Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
jagna (Ocena: 5) 20.04.2022 12:25
Zawsze myślałam, że chodzi o nadawanie kształtu a nie o płytkie naczynia. Takie drzewko to dobry pomysł na prezent, przez pocztę kwiatową zamawiałam cioci na imieniny, mam do niej bardzo daleko i widzimy się tylko dwa, trzy razy w roku
odpowiedz

Polecane dla Ciebie