Lawenda. Niesamowita roślina do zadań specjalnych

Lawenda to roślina niezwykła. Ozdabia wnętrza, kojąco działa na zmysły, a na dodatek potrafi wzbogacać smak potraw.
Lawenda. Niesamowita roślina do zadań specjalnych
Fot. Unsplash/Unsplash
24.03.2022

Trudno nie kochać lawendy. Widok rozległych, obezwładniających pięknem lawendowych pól skutecznie napędza turystykę w Prowansji. Lawenda przeniesiona do doniczek, czy ścięta i włożona do wazonu lub ususzona, ożywia domową, czy kawiarnianą przestrzeń i dodaje wielkiej urody wnętrzom. To jednak jedynie mały ułamek jej nieprawdopodobnych właściwości. 

Zobacz także: Chlebomania. Wypiekamy pyszny domowy chleb

Niezrównany czar lawendy

Zachwycająca wyglądem lawenda wywodzi się z niemałej rodziny, która liczy ponad czterdzieści gatunków. Są one zdecydowanie najpopularniejszymi śródziemnomorskimi roślinami. Lawendę rozpozna każdy, nawet ten, kto nie ma bladego pojęcia o botanice.

Wszystko dlatego, że spotyka się ją dosłownie na każdym kroku. Oprócz wspomnianych we wstępie form, szalenie popularny jest też jej charakterystyczny wizerunek, który można zauważyć na ogromnej liczbie domowych gadżetów, z filiżankami, talerzami, zegarami, świeczkami, czy plakatami na czele. 

Wielka popularność lawendy nie wzięła się oczywiście z niczego. Oprócz walorów wizualnych, ludzie oszaleli także na punkcie jej zapachu. Zapachu, który w kwestii przynoszenia ukojenia zmysłom nie ma sobie równych. Gdy powonienie zaczyna wyczuwać niezwykły lawendowy aromat, w niepamięć zaczynają nagle odchodzić wszystkie stresy. Ciało, jak i umysł zapominają o napięciu. Nastrój błyskawicznie się poprawia. Bezsenność znika i w końcu można zapaść w błogi kojący sen. Tak, zapach lawendy ma wielką terapeutyczną moc, więc jest ona niekwestionowaną gwiazdą aromaterapii

Pielęgnacja i mumifikacja

Od najdawniejszych czasów poza wyglądem i aromatem lawendy doceniano także inne jej walory. Była uznawana za roślinę magiczną, która może pomagać w zwalczaniu złych uroków. Przestrzeń domowa okadzona gałązką nadpalonej lawendy była gwarancją tego, że po kątach nie będą się rozbijały złe duchy. 

Lawenda była kiedyś czymś bardzo luksusowym, więc jej używanie było zarezerwowane dla najmożniejszych. W starożytnym Egipcie była przeznaczana do procesów mumifikacyjnych oraz obrzędów pogrzebowych. Olejkami lawendowymi namaszczano między innymi ciała zmarłych faraonów. 

W antycznym Rzymie zaczęto zauważać jej właściwości pielęgnacyjne. To w tym czasie zaczęto wyrabiać kremy i maseczki z lawendowym wyciągiem. Dodawano ją chętnie także do kąpieli. Słowo „lawenda” wywodzi się zresztą z języka łacińskiego, dokładnie od słowa lavare, czyli „myć”. Po dziś dzień wyciąg z lawendy pomaga poprawiać kondycję naszej skóry, a kosmetyki lawendowe należą do grona najczęściej wybieranych przez kobiety z całego świata. 

Lawendowy posmak

Koneserzy lawendy bardzo chwalą sobie także jej ciekawy, delikatny smak. Coraz częściej znajduje więc zastosowanie także i w sztuce kulinariów. Używa się jej natomiast do wzbogacania smaku potrawy wytrawnych, jak i deserów. Suszone bardzo aromatyczne kwiaty lawendy z upraw ekologicznych świetnie pasują do różnego rodzaju lemoniad, kaw, herbat, konfitur, gulaszy, serników, babeczek, czy tart. Lawendowy dodatek do dania pomoże też wszystkim niejadkom, jako że doskonale pobudza ona apetyt.

Zobacz także: Switchel. Genialnie działający na ciało i ducha napój z Karaibów

Polecane wideo

Piękna wiosenna bielizna, która każdego dnia będzie poprawiać Ci humor
Piękna wiosenna bielizna, która każdego dnia będzie poprawiać Ci humor - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie