Czy pić kranówkę? Fakty i mity o wodzie z kranu

Wielu ludzi podchodzi do picia wody z kranu raczej nieufnie. Czy zasadnie?
Czy pić kranówkę? Fakty i mity o wodzie z kranu
Fot. Unsplash
23.03.2022

W kwestii picia wody z kranu nie ma półcieni - to pole dyskusyjne podzielone wyłącznie na poglądową czerń oraz biel. Ma ona bowiem tyle samo swoich zagorzałych przeciwników, jak i wielkich zwolenników.

Po której stronie się opowiedzieć? Czy w Polsce można bez narażania swojego zdrowia częstować się kranówką? 

Zobacz także: Japońska dieta wodna. Jakie daje efekty?

Cała prawda o kranówce

Chociaż na terenie całego kraju woda jest filtrowana i oczyszczana innymi sposobami oraz pochodzi z różnych ujęć, uraczywszy się kranówką, możemy spać spokojnie. Pijąc w Polsce wodę z kranu w żadnym razie nie musimy obawiać się o swoje zdrowie. Spełnia ona wszelkie wymogi bezpieczeństwa

Jeśli do tej pory nie wyobrażałyśmy sobie jej picia, koniecznie przyjrzyjmy się tej kwestii raz jeszcze. Pamiętajmy, że woda poddawana jest wielkiej liczbie kontroli. Jej oczyszczanie jest wieloetapowe. Poddaje się ją na przykład filtracji węglowej i piaskowej, koagulacji, ozonowania oraz dezynfekcji. 

Nie ma mowy o tym, aby trafiały do niej jakiekolwiek niebezpieczne substancje. W hydrologicznych działach bakteriologicznych zawsze bada się ją pod kątem wystąpienia grzybów i bakterii

Zalety picia wody z kranu

Jeśli przestawimy się z wody butelkowanej na tę z kranu, możemy w skali roku zaoszczędzić niemałą kwotę. Ponadto umożliwia nam to większą wygodę - lżejsze siatki z zakupami. Co ciekawe, badania mówią o ponad siedmiuset kilogramach, jakie dźwiga rocznie statystyczny Polak, który ma opory przed piciem kranówki.

Wybieranie wody z kranu oznacza także więcej miejsca, jako że nie musimy składować już niemałych i zajmujących sporo przestrzeni wodnych zgrzewek. Picie kranówki ma też oczywiście wielkie zalety ekologiczne. Dzięki temu zużywamy znacznie mniej plastiku. Pozbywając się starego nawyku picia wyłącznie wody z butelek, dbamy jednocześnie o środowisko. 

Zobacz także: Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kim są fleksitarianie?

Polecane wideo

Modowe inspiracje. Najpiękniejsze wiosenne dodatki
Modowe inspiracje. Najpiękniejsze wiosenne dodatki - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 4.68 / 5
gość (Ocena: 5) 20.04.2022 15:12
Witam , ha pije kranówkę . Zawsze można zawieźć próbkę do sanepidu jak się ma wątpliwości . Ja tak zrobiłam .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.03.2022 14:32
Ja piję jedynie cisowiankę. Woda z kranu mi nie podchodzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.03.2022 17:33
Trudno się zdecydować na picie wody z kranu. Np w naszym wodociągu w biegłym roku kilka razy ujawniła się bakteria coli a informację o tym jedni wcześniej uzyskali , inni później a jeszcze inni wogóle o tym nie wiedzieli .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2022 09:29
Za wodę w plastiku podziękuję :) a choć woda z kranu zawsze mi smakowała to niestety nie mam zaufania do tego, co płynie razem z nią w rurach.. Do mycia i domowego użytku okej, ale jeśli ktoś chce pić wodę z kranu to tylko przefiltrowaną przez profesjonalne urządzenie, najlepiej coś takiego jak Ecoperla profine POU. Bardzo fajny system, sprawdza mi sie od kilku lat. To szczególnie ważne jak ktoś zda sobie sprawę, ze ani kranówka ani woda z plastiku nie są do końca okej dla nszego organizmu :)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.03.2022 00:18
Kontrola kontrolą, ale po kontroli woda płynie przez stare rury. Ale można używać filtrów do wody - wtedy wilk syty i owca cała, bo woda jest pyszna, a butelek nie marnujesz.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie