Drugie życie rzeczy, czyli jak upcycling ratuje naszą planetę?

Świadomość ekologiczna rośnie z dnia na dzień. Jej efektem jest coraz większa popularność upcyclingu.
Drugie życie rzeczy, czyli jak upcycling ratuje naszą planetę?
Fot. iStock
15.03.2022

Upcycling jest innowacyjną ideą przetwarzania odpadów. Dzięki tej ciekawej idei powstają wyroby o znacznie wyższej wartości aniżeli pierwotna - rzeczy często jedyne w swoim rodzaju, całkowicie unikatowe. Jest to tym samym przeciwieństwo metody downcyclingu, który przetwarza odpady, znacznie obniżając ich wartość. 

Upcycling ratuje naszą planetę. Znacznie pomniejsza ilość wszelakich odpadów, które zalegają na śmietniskach. Dzięki niemu zmniejsza się też potrzeba produkcji wielu przedmiotów. 

Upcycling unaocznia ludziom, że warto dawać rzeczom, jakie uznaliśmy za niepotrzebne i bezużyteczne całkiem nowe życie. Wystarczy jedynie odrobina sprytu oraz dobre chęci. Jeśli i my staniemy się zaangażowanymi upcyclingowcami, Ziemia na pewno będzie nam dozgonnie wdzięczna i zniknie choć odrobina z całego pakietu trosk o przyszłość naszej strudzonej planety. 

Zobacz także: Co to jest skipowanie? Wyjaśniamy na czym polega ten rewolucyjny trend

Pomysłowy upcyclingowiec

Jak zacząć wdrażać ideę upcyclingu do swojego życia? Zacznijmy przyglądać się temu, co też nam w gospodarstwie domowym zalega. Zróbmy przegląd rzeczy magazynowanych na dnach szaf oraz w piwnicach. Może okazać się, że jesteśmy w posiadaniu przedmiotów o dużej upcyclingowej wartości i za moment uda nam się z nich stworzyć prawdziwe cacka. 

Jeśli jesteśmy zapalonymi balkonowiczkami i lada chwila wraz z nastaniem cieplejszych wiosennych dni zaczniemy urządzać balkon, na pewno przydadzą się nam oryginalne meble, czy doniczki. Zamiast sprawiania sobie nowych rzeczy, warto pomyśleć o daniu drugiej szansy przedmiotom, jakie już mamy pod ręką. Kilka nieskomplikowanych przeróbek, nowa warstwa farby i gotowe!

Doniczka powstała z sędziwego metalowego wiaderka, czy ze starej, ale nadal atrakcyjnej wizualnie skrzynki na narzędzia z lat sześćdziesiątych to przecież prawdziwe dekoracyjne rarytasy. Podążając tym tropem, możemy stworzyć fascynującą kolekcję w klimacie vintage i żyć zgodnie z zasadami upcyclingu.

Zobacz także: Zostały Ci wyciśnięte cytryny? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić, zanim wyrzucisz je do kosza!

Polecane wideo

Jak to samo ubranie wygląda na dwóch różnych sylwetkach?
Jak to samo ubranie wygląda na dwóch różnych sylwetkach? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie