Uczestniczyć w magicznym nocnym spektaklu ze świetlikami to rzecz bezcenna i zdarzenie, które zostaje w pamięci aż po kres dni. Warto jednak odsunąć od siebie bajkowość tej wspaniałej sceny i skoncentrować uwagę na ciekawych naukowych faktach dotyczących życia tych owadów.
Zobacz także: Są niesamowicie inteligentne i miewają chandry. Fakty o ośmiornicach, które zupełnie Cię zaskoczą
Należące do rodziny świetlikowatych świetliki świętojańskie, potocznie nazywa się robaczkami świętojańskimi. Nazwa ta jest popularna już od XVIII, a wymyślił ją pewien zapalony przyrodnik, duchowny, Krzysztof Kluk. Innym świecącym gatunkiem świetlików są też iskrzyki.
Skąd wiedzieć, czy mamy do czynienia z migotanie świetlików, czy iskrzyków? Świeliki świętojańskie świecą w lipcu, iskrzyki natomiast w czerwcu.
Są one jedyną rodziną owadów, które wykazują się zdolnością bioluminescencji. Żadne inni ich owadzi kuzyni nie potrafią tak jak one spektakularnie rozpraszać mroku ciepłych bezwietrznych lipcowych nocy.
Co ciekawe, nie wszystkie świetliki świecą, jest to domena samic. To też coś za coś - samice świetlików potrafiące emitować wręcz bajkowe światło, są niestety pozbawione zdolności latania. U iskrzyków jest inaczej - świeceniem zajmują się i samce i samice.
Świetliki, jak i iskrzyki uwielbiają prowadzenie nocnego trybu życia. Dni spędzają ukryte pod ziemią, co pozwala im na unikanie niepożądanego towarzystwa drapieżników.
Niezwykłą zdolność świecenia świetliki posiadały za sprawą tak zwanego aparatu świecącego. Jest to narząd zbudowany głównie z komórek nazywanych fotocytami. Owe fotocyty są ulokowane tuż pod warstwą przeźroczystego pancerzyka. Narząd świecący działa tak sprawnie, jako że prócz fotocytów znajdują się w nim też odbijające światło komórki z kryształkami kwasu moczowego. Światło jest natomiast wytwarzane w aparacie świecącym w wyniku komórkowego cyklu oddechowego.
Świecenie u świetlików świętojańskich i iskrzyków łączy się z okresem godowym. Emitowanie pięknych błysków to ich metoda na zdobycie zainteresowanie partnera. Błyskanie zawsze ma drugie znaczeniowe dno i jest formą języka świetlików i iskrzyków zajętych amorami.
Świetlikowate błyszczą wedle określonych wzorów i w różnych i tempach, przekazując sobie sekretne wiadomości.
Zobacz także: Smakowicie wstrętne. Jak smakują jadalne owady?