Shinrin-yoku. Leśne kąpiele podbijają świat

Shinrin-yoku okazało się być błogosławieństwem dla wiecznie zestresowanych i zabieganych Japończyków. I w tej części świata ten ciekawy trend może zdziałać mnóstwo dobrego.
Shinrin-yoku. Leśne kąpiele podbijają świat
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/1477812366605816/ & https://pl.pinterest.com/pin/1407443623063891/)
14.03.2022

Hasło shinrin-yoku raz po raz dociera do naszych uszu. Coraz częściej nawiązują do niego rozmaite media, jak i influencerzy z całego świata. Co oznacza ten tajemniczy termin?

Shinrin-yoku to po japońsku leśna kąpiel. Mimo wodnych konotacji w nim zawartych nie chodzi tu jednak o taplanie się w borowych bajorach i zanurzanie się w szemrzących łagodnie leśnych strumykach.

Jest to po prostu praktyka polegająca czerpaniu emocjonalnych korzyści z przebywania w lesie

Zobacz także: Są niesamowicie inteligentne i miewają chandry. Fakty o ośmiornicach, które zupełnie Cię zaskoczą

Za pan brat z shinrin-yoku

Shinrin-yoku to swoista leśna terapia, która pomaga uzdrowić ducha i pomóc przywrócić równowagę w ciele. Na czym polega dokładnie?

Praktykując shinrin-yoku, przechadzamy się po zalesionych terenach z namysłem. W trakcie leśnej sesji staramy odciąć się zupełnie od świata zewnętrznego i zanurzyć wszystkimi zmysłami w piękną, obłędnie pachnącą leśną naturę.

Wsłuchujemy się w dźwięki lasu i w nas samych. Zamiast gonitwy myśli bazujących na codziennych zagwozdkach i trwogach, koncentrujemy się wyłącznie na pięknych prostych uczuciach, które las może pomóc w nas obudzić.

Co odróżnia shinrin-yoku od zwykłego spaceru?

Shinrin-yoku odróżnia się od zwykłej standardowej przechadzki po lesie właśnie nastawieniem i wspomnianą uważnością. Porównuje się je do leśnej techniki medytacyjnej.

Niespieszne przemierzanie borów. Przystawanie, gdzie tylko ma się ochotę, by dokładniej się przyjrzeć jakiejś roślinie, czy pierzchającemu tuż obok zwierzęciu, przynosi niemałe ukojenie.
To zupełnie inny rodzaj relaksu niż jogging po lesie ze słuchawkami na uszach, z których dopływają do nich popowe hity.

Co ciekawe, shinrin-yoku jest w Japonii zalecane jako wsparcie dla rozmaitych psychoterapii. Według najnowszych badań ogromnej ilości osób przyniosło wiele korzyści i pomogło im w szybszym powrocie do pełni sił emocjonalnych. 

Zobacz także: Sekretne życie liczb. Czy numerologia faktycznie zdradza, jakie jesteśmy?

Fot. Unsplash

Zobacz także: Mowa kamieni. Jak dobierać kamienie naturalne, by sprzyjały naszemu szczęściu?

Polecane wideo

Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie
Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 4) 14.03.2022 12:40
Czyli zwykly spacer po lesie
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 14.03.2022 07:25
Stare jak swiat Od dawien dawna zielen przyroda uspokajala i wielkie zlo gdy niszczy sie zielen w miastach i na wsiach zabudowujac skrawki zieleni
odpowiedz

Polecane dla Ciebie