Są niesamowicie inteligentne i miewają chandry. Fakty o ośmiornicach, które zupełnie Cię zaskoczą

Ośmiornice to jedne z najbardziej niesamowitych zwierząt żyjących na naszej planecie. Zaskakują wielką inteligencją i nie lada kreatywnością.
Są niesamowicie inteligentne i miewają chandry. Fakty o ośmiornicach, które zupełnie Cię zaskoczą
Fot. Unsplash (Sigmund)
10.03.2022

Świat przypomniał sobie w ostatnim czasie o ośmiornicach za sprawą jednego z netflixowych hitów, czyli filmu dokumentalnego zatytułowanego Czego nauczyła mnie ośmiornica. Niesamowita przyjaźń, jaka zawiązała się pomiędzy pewną ośmiornicą, a filmowcem unaoczniła wszystkim, jak niesamowite są te zwierzęta.

Niesamowita przyjaciółka z lasu wodorostów

Nagrodzony w 2021 roku Oscarem film Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda ukazuje relację pomiędzy filmowcem Craigiem Fosterem, a ośmiornicą żyjącą w bujnym lesie wodorostów Przylądka Burz w południowoafrykańskich wodach.

Początkowo nurkowanie było dla Craiga sympatyczną odskocznią, mającą pomóc mu poradzić sobie z wypaleniem zawodowym i życiowym. Ku jego zdziwieniu poza relaksem, nieoczekiwanie stało się czymś w rodzaju terapii. To dzięki niemu przeżył najbardziej fascynującą przygodę swojego życia - zaprzyjaźnił się z ośmiornicą, którą odwiedzał każdego dnia przez wiele miesięcy.  

Czego nauczyła Craiga i innych ludzi owa ośmiornica? Nie zdradzając oczywiście smaczków tego pięknego dokumentalnego obrazu, można rzec, że pokazała wszystkim, jak niewiele wiemy nadal na temat istot, z którymi współdzielmy Ziemię. 

Zobacz także: Tulipanowa gorączka. Dlaczego Holendrzy zwariowali na punkcie tulipanów?

Głowonóg mądrala

Jakie są więc ośmiornice? Przede wszystkim niezwykle inteligentne i kreatywne. Ich umysł pracuje w niewiarygodnie sprawny sposób. To dzięki niemu ośmiornice są doskonałymi strategami. Mają przemyślenia i nieustannie kombinują, jak by tu ulepszyć swoje życie, usprawnić polowanie, czy sprytniej omijać zasadzki wrogów, którzy czyhają na nie w oceanicznych odmętach. Nigdy nie popełniają tego samego błędu dwa razy. Cechuje je myślenie analityczne.

Ośmiornice to typowi samotnicy, uwielbiający rozkoszować się głównie swoim towarzystwem. Prowadzą jednak sporadycznie konwersacje z innymi przedstawicielami swojego gatunku w języku, którzy naukowcy porównali do... języka Morse'a.

Co ciekawe, odkryto że ich układ nerwowy składa się aż z pięciuset milionów neuronów. Jak na tak niewielkie zwierzęta to naprawdę wiele. Do tego znajdują się one przede wszystkim w jej mackach. 

Jeśli chodzi o sprawy uczuciowe, to ośmiornice często zachowują się w sposób bardzo podobny do ludzi. Potrafią być niemiłe, jeśli ktoś je skrzywdzi, czy wykazuje się wobec nich antypatią. Według biologów pomimo zamiłowania do samotniczego trybu życia potrafią kochać, zaprzyjaźniać się i tęsknić. Mają nawet chandry!

Zobacz także: Zaginiona Agatha Christie. Dlaczego królowa kryminału zapadła się pod ziemię na 11 dni?

Polecane wideo

Garsonka to jeden z najlepszych trendów tej wiosny. Gdzie ją kupić i jak stylizować?
Garsonka to jeden z najlepszych trendów tej wiosny. Gdzie ją kupić i jak stylizować? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 11.03.2022 21:56
Nikt nie chce komentować poczynań ośmiornic. Jak nisko upadliśmy jako ludzie 🙆‍♀️
odpowiedz

Polecane dla Ciebie