DAU. Społeczny eksperyment, od którego włos jeży się na głowie

Aby zrealizować film DAU. Natasza, reżyser Ilja Chrżanowski postanowił przeprowadzić kontrowersyjny eksperyment . Ekipa filmowa była przez wiele miesięcy zamknięta na cztery spusty na terenie nieczynnego kompleksu wodnego...
DAU. Społeczny eksperyment, od którego włos jeży się na głowie
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/kenichi_matsutomi/)
09.03.2022

Wiele społecznych eksperymentów przeszło do historii nie tylko jako owocne badawczo przedsięwzięcia. Niektóre z nich cechowało okrucieństwo, a wiele osób, które w nich uczestniczyło do końca życia borykało się z traumami.

Jednym z podobnych eksperymentów, które w ostatnich latach najbardziej wstrząsnęły opinią publiczną, był ten związany z powstawaniem filmu DAU. Natasza.

Niepokój niekontrolowany

Na myśl o eksperymencie związanym z kręceniem filmu DAU. Natasza faktycznie niejeden włos zaczyna jeżyć się na głowie. Pierwsza część monumentalnego dzieła Ilji Chrżanowskiego wprowadza nas w dziwny świat DAU, zamkniętego dla reszty społeczeństwa radzieckiego badawczego miasta- instytutu.

Film jest dziełem niepokojącym i wstrząsającym, pełnym symboli i znaczeniowo wielopłaszczyznowym. Obrazy naprzemiennie wprawiają widza w zdumienie, zaciekawienie, zirytowanie i zachwyt. Także i w strach.

Gęsta atmosfera osaczenia, głęboki portret psychologiczny tytułowej bohaterki, a do tego niesymulowane sceny erotyczne, jak i te ukazujące tortury, sprawiają że myśli się o nim jeszcze długo po seansie. Tym większy mętlik w głowie zaczyna budzić, jeśli zacznie zagłębiać się w historię jego powstawania.

Aktorzy i naturszczycy zaproszeni przez Ilję do filmowej współpracy, odtwarzają grozę radzieckiego terroru z czasów rządów Stalina. Ich groza nie jest jednak w wielu przypadkach wynikiem nieprzeciętnego talentu aktorskiego. Wielu z nich doświadczyło emocjonalnej i fizycznej przemocy naprawdę. 

Zobacz także: Złowieszcza natura lalek. Pediofobia jedną z najdziwniejszych fobii

Upiorny plan filmowy pułapka

Na planie filmowym nieustannie przekraczano wszelkie granice. Zaangażowani w projekt przez wiele miesięcy nie mieli prawa opuszczać kompleksu pod groźbą zakończenia współpracy. Reżyser chciał, aby taśma zarejestrowała prawdziwe nieudawane emocje.

Ten cel został osiągnięty. Szeroka paleta uczuć, jaką wywoływało pozostawanie w zamknięciu, poczucie narastającego zagrożenia, uciśnienie, czy narastające konflikty ze współtestowanymi, faktycznie były może i interesujące psychologicznie, ale okrucieństwo i poniżanie ludzi w trakcie przeprowadzania eksperymentu to jednak rzeczy absolutnie nie do przyjęcia. 

Opresje, z jakimi mierzono się na planie pomogły w stworzeniu znakomitego mrocznego dzieła, jednakże kwestia etyczna związana z jego kręceniem pozostaje bardzo problematyczna. Warto dodać, że wielu członków ekipy filmowej oskarżało potem reżysera o znęcanie się. 

Zobacz także: Zaginiona Agatha Christie. Dlaczego królowa kryminału zapadła się pod ziemię na 11 dni?

Polecane wideo

Garsonka to jeden z najlepszych trendów tej wiosny. Gdzie ją kupić i jak stylizować?
Garsonka to jeden z najlepszych trendów tej wiosny. Gdzie ją kupić i jak stylizować? - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.44 / 5
Ia (Ocena: 4) 10.03.2022 12:36
Na pewno nie będę oglądać. Skoro całość była nieetycznym eksperymentem to w ogóle nie powinno to być dopuszczone do pokazywania. Tortury są zakazane w Eu nie ważne do czego zmuszał ludzi kontrakt,to dalej przymus. Te lale co takie zachwycone,mam nadzieję że też nie zgłaszają w pracy mobbingu czy molestowania,w końcu nikt ich w tej robocie siłą nie trzyma...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.03.2022 17:59
Brzmi dla was zachecajaco, ze znecano sie nad ekipa filmowa? Czy was dziewczyny POJEBALO? Jestescie psychopatkami?
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 09.03.2022 17:22
Bardzo dobry film. Polecam każdemu, kto szuka naturalizmu w sztuce
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.03.2022 10:05
Brzmi bardzo zachęcająco, na pewno obejrzę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie