Zawód szczurołap. Czy da się w nim być spełnionym?

Zawód szczurołapa należy do grupy ginących, ale nadal bardzo potrzebnych. Jakie są jego tajniki? I czy jego wykonywanie może przynieść satysfakcję?
Zawód szczurołap. Czy da się w nim być spełnionym?
Fot. iStock
14.03.2022

Zawód szczurołapa to jeden z najstarszych zawodów świata. Byli oni potrzebni ludziom od kiedy zaczęły tworzyć się duże skupiska miejskie, a w aglomeracjach mnożyć się choroby, które były przenoszone przez szczurze kolonie.

Zobacz także: Tulipanowa gorączka. Dlaczego Holendrzy zwariowali na punkcie tulipanów?

Po co nam szczurołapy?

Szczury mogą wprowadzić się do niepożądanego miejsca w każdej chwili. Rozmnażają się w nieprawdopodobnie szybkim tempie, wiec jeśli nie rozpocznie się fachowej akcji, mającej na celu ich usunięcie, od razu zawłaszczą daną przestrzeń. W tym pomagają nam właśnie szczurołapy. 

Zawód szczurołapa jest dziś szalenie popularny w wielu azjatyckich państwach, które borykają się z wielkimi szczurzymi plagami. Należą do nich na przykład Indie. W mnóstwie indyjskich aglomeracji funkcjonują szczurołapy zatrudnieni przez władze miejskie. Mumbaj na przykład zatrudnia ich niebagatelną liczbę - aż czterdziestu czterech. Poza tym istnieje mnóstwo prywatnych firm oferujących podobne usługi.

Trzeba pamiętać o tym, że deratyzacja jest koniecznością. Każda kolonia szczurów to pewnik występowania w niej aż pięćdziesięciu groźnych dla ludzi zarazków.

Jak wygląda praca szczurołapa?

Każda deratyzacyjna misja specjalna rozpoczyna się od wnikliwej obserwacji terenu. Szczurołap pod lupę bierze na przykład każde nietypowe zniszczenie tkanki budowlanej, a to nadgryzione rury, a to zarwane chodniki. Skrupulatne wielogodzinne obserwacje obejmują też miejsca, w których znajdują się studzienki kanalizacyjne. Skąd wiadomo, że zadomowiła się w nich szczurza kolonia?

Podobno gdy szczury grasują pod gruntem, jako pierwsze zauważają to lokalne koty. Reagują na ich obecność zaciekawieniem, ale i niemałym rozdrażnieniem. Po czasie okazuje się, gdzie szczury bawią i można rozpocząć batalię. Gdy się je wyłapie, konieczna jest dezynfekcja miejsca, w którym przebywały.

Ludzko-szczurza przyjaźń

Aby stać się świetnym poważanym szczurołapem, najpierw trzeba zaprzyjaźnić się ze szczurami. Tylko w ten sposób można poznać ich zwyczaje i cechy poszczególnych członków kolonii.

Szczurołapy negują powszechny stereotyp szczura, jako chytrego zwierzęcia mającego wobec ludzi złe zamiary. Gdyby byłoby to możliwe szczury najchętniej w ogóle nie spotykałyby zagrażającym im ludzi i żyły dalej we własnym błogim świecie.

Jak podkreślają szczurołapy, szczury to niebywale inteligentne zwierzęta, które mają do tego bardzo silny instynkt przetrwania. Przechytrzyć je – to zadanie arcytrudne. Nie wpadają łatwo w zastawiane pułapki. Posiadają zdolność analitycznego myślenia.

Obecnie wielu szczurołapów działających na terenie Europy, czy Stanów Zjednoczonych stosuje w deratyzacji feromony. Szczury przestają logicznie myśleć tylko wtedy, gdy w głowie zawróci im jakaś atrakcyjna szczurzyca. Amory sprawiają, że zapominają o bożym świecie i ścisłych zasadach ostrożności, jakie zazwyczaj regulują ich życie.

A co z satysfakcją szczurołapów?

Przez większość osób zawód szczurołapa jest uważany za jeden z najbardziej niewdzięcznych i trudnych. Osoby, które wykonują go w Europie, w większości przypadków naprawdę go lubią. Przynosi im sporą satysfakcję i poczucie elitarności. Czują w nim misję. 

Znacznie gorzej sprawa szczurołapiej satysfakcji prezentuje się w krajach rozwijających się. Tam jest to zawód uznawany za niebezpieczny. We wspomnianych już Indiach deratyzacja odbywa nocami. Każdej nocy należy wyrobić przydział i usmiercić określoną ilość szczurów, które należy potem zebrać i zanieść w ustalone miejsce, gdzie zostaną przeliczone. Wiąże się to z wielkim ryzykiem sanitarnym.

Inaczej jest tylko w przypadku gwiazd szczurołapów, których poczynania w ochronie mieszkańców Indii przed szczurami są śledzone przez mnóstwo osób. Należy do nich na przykład Behram Harda, który był kiedyś tancerzem występującym w popularnych bolywoodzkich produkcjach. Po zakończeniu kariery w Bollywood wybrał dla siebie właśnie zawód szczurołapa.

Zobacz także: Kim są szeptuchy? Zdradzamy tajemnice uzdrowicielek z Podlasia

Polecane wideo

Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza?
Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.6 / 5
Ja (Ocena: 3) 20.03.2022 22:25
W jakim Bollywood chyba raczej Hollywood
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.03.2022 18:37
na szczury pomaga deratyzacja. Zawód hycla należy przywrócić i każdego kundla biegającego luzem odstrzelić i do przekompostowania.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie