Monstera nie dla Puszka. Które rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla zwierząt?

Których roślin należy unikać jak ognia, jeśli hodujemy psa lub kota?
Monstera nie dla Puszka. Które rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla zwierząt?
Fot. Unsplash (Okeykat)
07.03.2022

Na naszego pupila czyha w domowym zaciszu wiele niebezpieczeństw. Są nimi pozornie niegroźne rośliny, które niestety mogą okazać się zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia.

Zobacz także: Jak Polacy najczęściej nazywają swoje psy?

Które rośliny domowe są niebezpieczne dla zwierząt?

Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin, która na domiar złego pojawia się w ogromnej liczbie domów, w którym mieszkają zwierzęta, jest monstera. Piękne i okazałe pnącze które naturalnie występuje w brazylijskich, czy boliwijskich lasach tropikalnych stało się jednym z największych roślinnych hitów doniczkowych ostatnich lat.

Niestety, jeśli zwierzę w błogiej nieświadomości nadgryzie liść monstery, czeka je bardzo bolesne pieczenie gardła oraz pyszczka, jak i uciążliwy ślinotok. Jeśli do jego oczu dostanie się sok z łodygi monstery, może się to skończyć poważnym podrażnieniem oczu. Zjedzenie jakiejkolwiek części monstery poskutkuje dokuczliwymi bolesnymi zaburzeniami trawienia, wymiotami i biegunką. W niektórych przypadkach może się to niestety skończyć tragicznie.

Podobnie niekorzystnie jak monstera na naszych pupili zadziała skrzydłokwiat, fikus, azalia, kroton, alokazja, oleander, bieluń, zamioculcas, gwiazda betlejemska, difenbachia i kliwia. Choć wspaniale się prezentują, unikajmy ich jak ognia.

Bezpieczna domowa dżungla

Jakie więc rośliny wybierać, jeśli nie chcemy się wciąż zamartwiać, czy aby przypadkiem ukochany Puszek lub Klipsik pod naszą nieobecność nie postanowi wybrać monstery jako lunchowej przekąski?

Idealnymi roślinami dla właścicieli psów i kotów na pewno będą wszystkie gatunki paproci, aloes, kalatea, pilea, fitonia, fatsja japońska, peperomia, oplątwy, guzmania, bromelia, echmea, skrytokwiat, areka, howea, daktylowiec, szorstkowiec, bambus, cibora, zielistka, nolina, czy opuncja.

Z takimi roślinnymi dekoracjami będziemy mogły spać spokojnie. 

Zobacz także: Jak Polacy kochają zwierzęta?

Polecane wideo

Dziewczyny pokochały ten genialny fason dżinsów. Nadaje sylwetce kształt klepsydry
Dziewczyny pokochały ten genialny fason dżinsów. Nadaje sylwetce kształt klepsydry - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.03.2022 10:24
Mam w domu wyłącznie sztuczne rośliny z megasceny, także one niebezpieczne dla zwierząt nie są :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie