Dlaczego starsze osoby pachną w specyficzny sposób? Wcale nie chodzi o brak higieny

Zna go każdy, ale nikt nie potrafi go opisać. Skąd się bierze?
Dlaczego starsze osoby pachną w specyficzny sposób? Wcale nie chodzi o brak higieny
Fot. Unsplash
05.03.2022

Ten charakterystyczny zapach kojarzy większość z nas. Niektórzy pamiętają go zwłaszcza z dzieciństwa, gdy odwiedzali swoje babcie i dziadków. Gdy się do nich tuliliśmy, nierzadko docierała do nas specyficzna, ale trudna do opisania woń. Z braku lepszego określenia wiele osób mówi, że to “zapach starości”. 

Zobacz również: Naukowcy opracowali szczepionkę na... starość. Czy już wkrótce będziemy w stanie zatrzymać wieczną młodość?

Dlaczego starsze osoby pachną w specyficzny sposób? Wcale nie chodzi o brak higieny z ich strony. Naukowcy wyjaśnili skąd bierze się ta charakterystyczna woń. Co takiego odkryli? 

Skąd się bierze zapach starszych osób? Nie chodzi o brak higienyFot. Unsplash

Skąd się bierze zapach starszych osób? Nie chodzi o brak higieny 

Za “zapach starości” jest odpowiedzialny 2-nanolen. Jest to związek organiczny powstający w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych, których organizm wraz z wiekiem wydziela coraz więcej. 

Jak podaje portal scientificamerican.com, wraz z upływem lat w ludzkim organizmie zmniejsza się poziom antyoksydantów, a kwasy tłuszczowe są nieustannie narażone na utlenianie. To z kolei prowadzi do wytwarzania dużych ilości 2-nonenalu, który pozostaje na skórze nawet po umyciu. Szczególnie wydzielany jest z klatki piersiowej i pleców. Ta specyficzna woń przenika również ubrania i pomieszczenia, w których często przebywają starsze osoby. 

Co ciekawe, podobno nasza umiejętność do rozpoznawania tego zapachu może mieć związek z podświadomym przywiązaniem do przodków. Badanie z 2012 roku sugeruje, że poprzez tę woń niektórzy ludzie, podobnie jak zwierzęta, są w stanie określić czyjś wiek i stan zdrowia. 

“Zapach starości” jest znany pod każdą szerokością geograficzną. W Japonii określa się go mianem “kareishū”. W tym kraju znajdziemy całą gamę produktów kosmetycznych, które mają za zadanie wyeliminowanie tej woni. Są to m.in. specjalne dezodoranty i perfumy. Z kolei naukowcy mówią, że w walce z 2-nanolenem najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, zrównoważona i zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i pranie ubrań. 

Jednak koniec końców należy pamiętać o tym, że to zupełnie naturalne zjawisko, które prędzej czy później będzie dotyczyć każdego z nas. 

Zobacz również: Tabletka, która zapobiega starzeniu się? To możliwe. Wkrótce zostanie przetestowana

Polecane wideo

„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa
„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.53 / 5
gość (Ocena: 5) 10.03.2022 07:59
Każdy człowiek ma swój zapach. Ja pracuje jako opiekunka w laxo care i jestem przyzwyczajona do przebywania ze starszymi ludźmi i wcale ten zapach mi nie przeszkadza. Zresztą każdy kiedyś będzie stary, także trzeba zawrócić na to uwagę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.03.2022 11:21
To nie zapach, raczej smród i w większości przypadków to z braku higieny.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.03.2022 04:46
Starość nie radość, młodość nie wieczność
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 06.03.2022 20:00
Starsze osoby nie trzymają moczu i sobie podsikuja, ale nie w toalecie tylko w ubrania. Stąd ta won u niektórych. Dotyczy to też mężczyzn. Ale niektórzy się myją i używają wkładek.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.03.2022 17:48
Co za bzdury! Każdy, kto codziennie bierze prysznic i zakłada czyste ubranie, nie ma żadnego takiego zapachu. Znam wiele starszych osób, wiem co piszę. To kwestia braku higieny. Tak samo każdy inny człowiek nie zachowujący higieny nieprzyjemnie pachnie, więc proszę nie stygmatyzować starszych ludzi.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie