Co to jest skipowanie? Wyjaśniamy na czym polega ten rewolucyjny trend

Skiping staje się coraz bardziej popularny na całym świecie, także i w Polsce. Profile skiperek robią wręcz furorę na portalach społecznościowych. Na czym polega ten trend?
Co to jest skipowanie? Wyjaśniamy na czym polega ten rewolucyjny trend
Fot. iStock
08.03.2022

Skiping tudzież skipowanie lub freeganizm to korzystanie żywności, która została wyrzucona na śmietnik. To jednak nie tylko forma oszczędzania, ale i manifest związany ze sprzeciwem wobec powszechnemu marnowaniu jedzenia.  Skipowanie jest też obecnie uważane za świetny sposób spędzania wolnego czasu.

Era skipera

Moda na skiping to już nie fanaberia, jak początkowo się o nim mówiło, ale bardzo ważny ogólnoświatowy ruch. Coraz większa ilość ludzi jest świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą nierozważny konsumpcyjny styl życia.

Nieustannie marnujemy przecież gigantyczną ilość jedzenia. Coraz więcej nas jest więc za pan brat z ideologią zero waste. Skiping doskonale się w nią wpasował.

Ruch narodził się w Stanach Zjednoczonych. W niektórych amerykańskich miastach nadmiar śmieci stawał się wielkim problemem. Nie wszystko, co trafiało do śmietników można było nazwać śmieciami.

Na tyłach marketów piętrzyły się na przykład stosy nadal świeżych warzyw o lśniących i jędrnych skórkach, które to nie wiedzieć czemu zostały wycofane ze sprzedaży, a których miejsce na sklepowych półkach i koszach, zajęły identyczne, tyle że z nowej dostawy. Amerykanie jako pierwsi na świecie zaczęli nurkować w koszach na śmieci nie ze względu na złą sytuację materialną, ale z troski o marnotrawstwo społeczeństwa.

Wkrótce skiperami zostali Skandynawowie, a potem i reszta świata z Wielką Brytanią na czele.

Zobacz także: Bycie singlem - jakie są plusy tej sytuacji?

Niebezpieczeństwa skipingu

Choć skiping to trend pozytywny i ważny, to trzeba podchodzić do niego z dużą rozwagą. Samolubny skiping robiony tylko na pokaz i traktowany jako weekendowy relaks, może bardzo zaszkodzić osobom, które najbardziej go potrzebują, czyli tym, które żyją na skraju ubóstwa.

Wybrane markety udostępniają miejsca, z których można odebrać nadal wartościową żywność z dobrej, nieprzymuszonej woli. Ich działania są skierowane właśnie z myślą o najbardziej potrzebujących. Nie bądźmy dla nich konkurencją. Zdarzało się, że sklepy obawiające się utraty pewnej części klientów, zaczynały bać się o zyski i przestawały oferować żywność, zamykając swoje śmietniki na cztery spusty. Ucierpiały na tym osoby, których nie obchodzą instagramowe trendy, a jedynie walka o przeżycie. 

Zobacz także: „Test cytryny”. Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? | Papilot

Polecane wideo

Butterfly haircut. Idealne rozwiązanie dla kobiet, które marzą o krótkich włosach, ale boją się nożyczek
Butterfly haircut. Idealne rozwiązanie dla kobiet, które marzą o krótkich włosach, ale boją się nożyczek - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.03.2022 10:56
Rodzice mają kury, zbliżała się godzina zamknięcia sklepu, sprzedawczyni pakowała bułki które się nie sprzedały. Mama zapytała czy za połowę ceny może wziąć do kurek. Pani odpowiedziała że z chęcią nawet by mogła jej dać ale POLITYKA sklepu zabrania rozdać bądź sprzedać za połowę i mają to wyrzucić. Moje pytanie po ch.olerę mam ja grzebać po śmietniku jak wszystko idzie do utylizacji!
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie