Zimowe przygotowania do TRIATHLONU – jak robić to dobrze?

Dla triathlonistów sezon zimowy to dobry okres na doskonalenie swoich umiejętności, wychwycenie i wyeliminowanie złych nawyków, czy budowanie formy.
Zimowe przygotowania do TRIATHLONU – jak robić to dobrze?
25.02.2022

Możliwości treningowych jest dużo, wystarczą chęci i dobra motywacja. Udział w triathlonie wymaga całorocznych przygotowań, także w zimowej aurze.

Dla triathlonistów sezon zimowy to dobry okres na doskonalenie swoich umiejętności, wychwycenie i wyeliminowanie złych nawyków, czy budowanie formy. Możliwości treningowych jest dużo, wystarczą chęci i dobra motywacja. Udział w triathlonie wymaga całorocznych przygotowań, także w zimowej aurze.

Co to jest triathlon?

Triathlon to dyscyplina sportowa składająca się z trzech konkurencji: bieganie, jazda rowerowa i pływanie, właśnie dlatego jest określana mianem trójboju. Pierwsze zawody odbyły się w latach 70 XX w. w Stanach Zjednoczonych, a od 2000 roku jest oficjalną dyscypliną olimpijską. Triathlon to rywalizacja czasowa i wytrzymałościowa. Kluczowe znaczenie ma sprawność, szybkość i wytrwałość. Nie bez znaczenia jest również umiejętność zręcznego przebierania się i płynna zmiana rodzaju aktywności fizycznej. Zawody składają się z trzech etapów. Rywalizacje rozpoczyna się od pływania, które odbywa się na otwartej przestrzeni. W dalszej kolejności w wyznaczonym miejscu zawodnicy pozostawiają czepek oraz okulary pływackie, przebierają się i przesiadają się na rower. Wyścig odbywa się na tych samych zasadach co zawody kolarskie. Ostatnim etapem jest bieg, na określony dystans. Zwycięzcą jest osoba, która jako pierwsza przebiegnie linię mety.

Triathlon składa się również z kilku dystansów różniących się od siebie długością pokonywania określonego etapu. Wyróżnia się cztery najpopularniejsze trasy trójboju:

1. Dystans olimpijski obejmuje

 • 1,5 km pływania,
 • 40 km jazdy rowerowej,
 • 10 km biegu.

2. Triathlon sprinterski

 • 0,75 km pływania,
 • 20 km jazdy rowerowej,
 • 5 km biegu.

3. International Triathlon Union (ITU)

 • 4 km pływania,
 • 130 km jazdy rowerowej,
 • 30 km biegu.

4. Maratoński (Ironman)

 • 3,8 km pływania,
 • 180 km jazdy rowerowej,
 • 42 km biegu.

Każdy może zacząć trenować triathlon i nie jest tu wymagane duże doświadczenie. Wystarczą:

 • dostęp do pływalni,
 • rower, buty do biegania,
 • dobre chęci, motywacja,
 • trochę wolnego czasu.

Ta dyscyplina skutkuje wszechstronnym rozwojem i znaczącą poprawą kondycji. Kilka miesięcy regularnych treningów przyniesie zamierzone efekty w postaci poprawy sprawności i rozwoju sportowego.

Triathlon - jak się przygotować?

Jak przygotować się do triathlonu w trakcie okresu zimowego?

Zima to okres, w którym triathloniści nie tylko nieco zwalniają tempa, ale przede wszystkim poszukują ciekawej alternatywy dla swoich treningów. Ciężko planować serię treningów na świeżym powietrzu wiedząc, jak zmienna potrafi być pogoda. Wiąże się to głównie z minusową temperaturą, która wymaga dodatkowego przygotowania. Jednak zima to okres, kiedy triathloniści dopracowują swoją technikę, podnoszą umiejętności, ćwiczą siłę, szybkość i wytrzymałość. Wszystko to jest niezbędne, aby w okresie letnim być w pełnej formie.

Pływanie z oczywistych przyczyn odbywa się na krytych basenach i jest to świetna okazja do udoskonalenia swojej techniki oraz wyzbycia się złych nawyków. Z racji panującej aury na zewnątrz, ćwiczenia na pływalni idealnie sprawdzą się do rozwoju mięśni. Warto również zdać się na pomoc trenera, który uważnie sprawdzi technikę i dostrzeże błędy, które będzie można zniwelować. Dobrym pomysłem jest także nagranie całego treningu, aby samemu przeanalizować własny styl i dostrzec, co jest jeszcze do poprawy. Mimo iż pływanie jest najmniejszą częścią trasy, to jednak wymaga sporo wysiłku i często stanowi największą trudność, dlatego tak ważne są treningi w okresie zimowym.

Kiedy zimowa aura jest sprzyjająca, a drogi nie są pokryte lodem, warto wykorzystać ten fakt na trening rowerowy na zewnątrz. Należy jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu. W śnieżnej aurze dobrą alternatywą będzie także narciarstwo biegowe, które świetnie rozwija główne partie mięśniowe. Ci, którzy preferują jednak ćwiczenia w korzystnych warunkach, powinni trenować w domu (jeśli mamy odpowiedni sprzęt) lub na siłowni. Nie zastąpi to profesjonalnej jazdy, ale z pewnością pozwoli na wyrobienie odpowiedniej techniki, siły i wytrzymałości. Warto także urozmaicać trening, zmieniając tempo jazdy oraz przełożenie. Dobrą alternatywą będą również zajęcia indoor cyclingu, które odbywają się pod okiem trenera. To świetny sposób na poprawę swojej formy rowerowej.

Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, bieganie w okresie zimowym można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Dla zawodowców niskie temperatury, czy śnieg nie stanowią przeszkody, wystarczy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Osoby, które nie przepadają za niskimi temperaturami, mogą wybrać trening na bieżni. Chcąc zwiększyć stopień trudności, można zmienić kąt nachylenia pasa, który umożliwi bieg „pod górkę”. Dzięki zastosowaniu licznych funkcji, na bieżąco można kontrolować swój puls, dystans, czy czas. Wiele bieżni posiada również gotowe programy treningów interwałowych o różnych stopniu zaawansowania, warto z nich skorzystać.

Okres jesienno-zimowy to dobra okazja nie tylko do treningów, ale przede wszystkim zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. W tym czasie sklepy proponują liczne wyprzedaże, dlatego warto z nich skorzystać. Przygotowując się do triathlonu, niezbędny jest odpowiedni i sprawdzony rower. Obniżki pozwolą na zakupienie dobrej jakości jednośladu w atrakcyjnej cenie. To samo dotyczy trenażera, który jest wręcz obowiązkowym sprzętem każdego triathlonisty. Zaoszczędzone pieniądze z powodzeniem można przeznaczyć na zakup niezbędnych akcesoriów spełniających wszystkie wymagania, nie tracąc przy tym na jakości. Posezonowe wyprzedaże to doskonały czas na uzupełnienie swojego sprzętu, czy akcesoriów oraz świetna okazja do nabycia nowych i przydatnych gadżetów.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 25.02.2022 10:05
Super!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie