Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Zdaniem ekspertów można z nich wytyczać szereg bardzo istotnych informacji. Nasze oczy zdradzają m.in. kiedy jesteśmy czymś zainteresowani lub poruszeni, kiedy się czegoś boimy, a nawet kiedy kłamiemy.
Zobacz również: Polacy? Rosjanie? Niekoniecznie. Powstał ranking nacji, które najczęściej zaglądają do kieliszka
Ale oczy przekazują ważne informacje nie tylko jeśli chodzi o stan emocjonalny. Zdaniem ekspertów można z nich wyczytać również istotne fakty na temat zdrowia, a nawet skłonności do uzależnień. Naukowcy ustalili jaki kolor oczu wyróżnia osoby, które najłatwiej popadają w alkoholizm.
Fot. Unsplash
Takie badanie przeprowadzili eksperci z University of Vermont. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “American Journal of Medical Genetics Part 2: Neuropsychiatric Genetics”.
Co się okazało? Osoby o szarych i zielonych oczach, a także takie, których tęczówka jest jasnobrązowa w środku mają większe skłonności do alkoholizmu niż osoby o ciemnych oczach.
Jednak największe ryzyko choroby alkoholowej przejawiają właściciele niebieskich oczu. Jak to możliwe? Naukowcy odkryli, że geny determinujące kolor tęczówki znajdują się na jednym chromosomie wraz z genami powiązanymi z alkoholizmem. Mimo to badacze nie znają dokładnej zależności, która tłumaczyłaby ten fenomen.
Alkoholizm to złożone zaburzenie. Istnieje wiele genów oraz wiele czynników środowiskowych, które przyczyniają się do tej choroby
- mówił jeden z badaczy, Dawei Li.
Ale eksperyment przeprowadzony na University of Vermont nie był pierwszym, który wykazał związek między kolorem oczu a skłonnością do nadmiernego picia alkoholu. Tę korelację już w 2000 roku odkryli naukowcy z Georgia State University. Zaobserwowali, że kobiety o ciemnych oczach wypijały średnio 4,91 drinków alkoholowych w miesiącu, podczas gdy kobiety o jasnych kolorach tęczówki wypijały ich średnio 5,78.
Zdaniem badaczy właścicieli ciemnych oczu charakteryzuje większa wrażliwość na konsumpcję alkoholu i innych używek, podczas gdy osoby o jasnych oczach są na nie mniej wrażliwe. W związku z tym ci ostatni muszą wypić więcej alkoholu aby poczuć jego euforyczny efekt. To z kolei buduje tolerancję, która może zmienić się w psychologiczną zależność od alkoholu, czyli uzależnienie.
Co sądzicie o wynikach tego badania?
Zobacz również: Czy masz oczy sanpaku? Według wierzeń to wyjątkowo zła wróżba