Te osoby mają największe skłonności do alkoholizmu. Zdradza ich kolor oczu

Ten fenomen ma zaskakujące wyjaśnienie.
Te osoby mają największe skłonności do alkoholizmu. Zdradza ich kolor oczu
Fot. Unsplash
26.02.2022

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Zdaniem ekspertów można z nich wytyczać szereg bardzo istotnych informacji. Nasze oczy zdradzają m.in. kiedy jesteśmy czymś zainteresowani lub poruszeni, kiedy się czegoś boimy, a nawet kiedy kłamiemy.  

Zobacz również: Polacy? Rosjanie? Niekoniecznie. Powstał ranking nacji, które najczęściej zaglądają do kieliszka

Ale oczy przekazują ważne informacje nie tylko jeśli chodzi o stan emocjonalny. Zdaniem ekspertów można z nich wyczytać również istotne fakty na temat zdrowia, a nawet skłonności do uzależnień. Naukowcy ustalili jaki kolor oczu wyróżnia osoby, które najłatwiej popadają w alkoholizm. 

Kolor oczu a skłonność do alkoholizmuFot. Unsplash

Kolor oczu a skłonność do alkoholizmu 

Takie badanie przeprowadzili eksperci z University of Vermont. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “American Journal of Medical Genetics Part 2: Neuropsychiatric Genetics”. 

Co się okazało? Osoby o szarych i zielonych oczach, a także takie, których tęczówka jest jasnobrązowa w środku mają większe skłonności do alkoholizmu niż osoby o ciemnych oczach.  

Jednak największe ryzyko choroby alkoholowej przejawiają właściciele niebieskich oczu. Jak to możliwe? Naukowcy odkryli, że geny determinujące kolor tęczówki znajdują się na jednym chromosomie wraz z genami powiązanymi z alkoholizmem. Mimo to badacze nie znają dokładnej zależności, która tłumaczyłaby ten fenomen. 

Alkoholizm to złożone zaburzenie. Istnieje wiele genów oraz wiele czynników środowiskowych, które przyczyniają się do tej choroby 

- mówił jeden z badaczy, Dawei Li.  

Ale eksperyment przeprowadzony na University of Vermont nie był pierwszym, który wykazał związek między kolorem oczu a skłonnością do nadmiernego picia alkoholu. Tę korelację już w 2000 roku odkryli naukowcy z Georgia State University. Zaobserwowali, że kobiety o ciemnych oczach wypijały średnio 4,91 drinków alkoholowych w miesiącu, podczas gdy kobiety o jasnych kolorach tęczówki wypijały ich średnio 5,78. 

Zdaniem badaczy właścicieli ciemnych oczu charakteryzuje większa wrażliwość na konsumpcję alkoholu i innych używek, podczas gdy osoby o jasnych oczach są na nie mniej wrażliwe. W związku z tym ci ostatni muszą wypić więcej alkoholu aby poczuć jego euforyczny efekt. To z kolei buduje tolerancję, która może zmienić się w psychologiczną zależność od alkoholu, czyli uzależnienie. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Czy masz oczy sanpaku? Według wierzeń to wyjątkowo zła wróżba

Polecane wideo

Wysportowana seniorka wzbudza sensację na siłowni. „Mylą mnie z moją wnuczką”
Wysportowana seniorka wzbudza sensację na siłowni. „Mylą mnie z moją wnuczką” - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.03.2022 09:32
W każdej chwili wpaść aqurius musi mieć porządek i nic nie na brudzone nawet nie na smiecone
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2022 09:31
I ponownie rodzinka mi nabrudzils aqurius ja już tracę cierpliwość wiedzą wiedzą że goście mogą
odpowiedz
Milena (Ocena: 5) 28.02.2022 01:40
To chyba należę do wyjątków. Mam mocno zielone oczy. Takie oliwkowe. Ostatnio piłam na swoje urodziny rok temu. Na te urodziny też kupiłam sobie ulubione Bacardi, ale nawet nie miałam ochoty:-). Wciąż chłodzi się w lodówce.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie