To właśnie o tej godzinie umiera najwięcej osób. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Nie bez znaczenia jest także sfera duchowa.
To właśnie o tej godzinie umiera najwięcej osób. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen
Fot. Unsplash
17.02.2022

“W jaki sposób odejdę z tego świata? Kiedy to nastąpi? Czy umrę w spokoju, a może moja śmierć będzie mieć gwałtowny charakter?”. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie zadałaby sobie tego typu pytań. Mimo że śmierć w wielu z nas wywołuje lęk, jednocześnie budzi ciekawość, a czasami nawet fascynację.

Zobacz również: Czy tak naprawdę nigdy nie umieramy? Ta niesamowita teoria przeraziła cały TikTok

Pytania na temat śmierci stawiają również naukowcy. Jakiś czas temu eksperci próbowali ustalić o której godzinie umiera najwięcej osób. Udało im się wskazać konkretny przedział czasowy, w którym notuje się statystycznie najwyższą liczbę zgonów. Jak naukowcy tłumaczą ten mroczny fenomen?

O której godzinie umiera najwięcej osób?

Fot. Pexels

O której godzinie umiera najwięcej osób?

Z różnych raportów medycznych wynika, że statystycznie najwięcej osób umiera między godziną 3 a 4 nad ranem. O tym niezwykłym zjawisku pisze m.in. portal kalingatv.com.

Jak czytamy, takie wnioski płyną z dokumentacji sporządzanych w szpitalach, a także w innych placówkach medycznych czy w hospicjach. Raporty potwierdzają, że między 3 a 4 nad ranem notuje się wyższą liczbę zgonów niż o innej porze dnia lub nocy.

Dlaczego to właśnie w tym “okienku” najwięcej osób odchodzi z tego świata? Ten fenomen próbuje wyjaśnić nauka, ale także religia i wierzenia.

Według badaczy o tej porze odporność organizmu jest najniższa. Zdaniem naukowców z Harvardu podczas snu mózg pozbywa się zbędnych wiadomości i bodźców, a cały organizm szykuje się do zadań, którym trzeba będzie stawić czoła następnego dnia. Stężenie adrenaliny i związków przeciwzapalnych znacznie obniża się w godzinach porannych, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych. To sprawia, że między 3 a 4 nad ranem ryzyko zgonu jest wyższe niż o pozostałych porach.

A jak ten fenomen tłumaczy religia? Zgodnie z wieloma wierzeniami w tym “okienku” granica między światem żywych a światem umarłych jest najwęższa i najłatwiej ją przekroczyć. Co więcej, 3:00 często jest utożsamiana z szatanem i złymi duchami. Podobno to właśnie o tej porze ma się odbywać najwięcej mrocznych rytuałów.

Co sądzicie o takich wytłumaczeniach?

Zobacz również: To właśnie o tej godzinie rodzi się najwięcej dzieci. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Polecane wideo

Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa?
Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
Palion (Ocena: 1) 18.02.2022 21:25
O 3 w nocy to wojan umiera
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.02.2022 10:37
Cos w tym jest.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie