Który zegar nie pasuje do pozostałych? Praca domowa 8-latków przerosła rodziców

Dorośli nie byli w stanie stwierdzić, która odpowiedź jest prawidłowa.
Który zegar nie pasuje do pozostałych? Praca domowa 8-latków przerosła rodziców
Fot. Unsplash
04.02.2022

Każdy, kto choć raz musiał odrobić pracę domową z własnym dzieckiem, wnukiem, siostrzeńcem czy bratanicą dobrze wie, jak trudne bywa to zadanie. Treść niektórych ćwiczeń jest bowiem sformułowana w taki sposób, że niełatwo zrozumieć, o co w nich tak naprawdę chodzi.

Przykładem jest polecenie dotyczące zegarów, z którymi musieli zmierzyć się 8-latkowie. Brzmiało ono następująco: „Odczytaj godziny na zegarach. Wskaż ten, który nie pasuje do pozostałych, i go przekreśl”.

praca domowa

Zobacz także: Podchwytliwe zadanie z pracy domowej dla 7-latków. Przerosło nawet wykładowcę matematyki

Na facebookowym profilu Centrum Pozytywnej Energii, gdzie pojawiła się informacja na temat tego zadania, natychmiast zaroiło się od prześmiewczych komentarzy:

„Nie pasuje ten który stanął”
„Bóg jeden wie, co autor miał na myśli...”
„Ten co to wymyślił te programy nauczania to jest chory, nie potrafia nauczać prostym sposobem jak my się uczyliśmy tylko rozkładają te liczby po całej stronie, jeszcze nauczyciel sam tego nie potrafi wytłumaczyć tylko zadaje do domu i dzieciak nie rozumie, rodzic nie rozumie i co korepetycje za drogie pieniądze. Dawniej była jedna książka i mieli rok po roku a teraz tym autorów namnożyło się jak grzybów po deszczu”.

Jaka zatem odpowiedź jest poprawna? Nauczyciele, komentujący zadanie, stwierdzili, że każde wskazanie będzie poprawne – wystarczy jedynie uargumentować, z jakiego powodu wybraliśmy ten, a nie inny zegar.

Internauci mieli sporo teorii co do tego, który zegar wskazać:

„Trzeci zegar. Chodzi zapewne o to że jako jeden pokazuje kilka minut PRZED pełną godziną a wszystkie pozostałe zegary pokazują kilkanaście minut "PO" godzinie”
„17.15 reszta zegarów wskazuje godziny przedpołudniowe”
„Skreślić trzeba ostatni tu chodzi o kąty”
„Bardzo proste zadanie. Chodzi o minuty. Zmieniają się co 10 minut. Godziny nie są w tym zadaniu ważne. Pięć po, piętnaście po, dwadzieścia pięć po. Nie pasuje trzeci zegar”.

A Waszym zdaniem która odpowiedź jest poprawna?

Zobacz także: Praca domowa 7-letniego ucznia robi furorę w Sieci. Nikt nie potrafi jej rozwiązać

Polecane wideo

Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa?
Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 05.02.2022 23:45
Tak naprawde, kazda odpowiedz jest prawidlowa, o ile poprata logicznym wyjasnieniem. Zadanie jest z kolei sformulowane bledne, bo nie wyjasnia kryteriow na podstawie ktorych nalezy go rozwiazac i tyle. Mozna na wiele sposobow je rozwiazac.
odpowiedz
gość 007 (Ocena: 1) 05.02.2022 20:43
Nie pasuje 3 zegar wskazujący za 15 jedenasta. Pozostałe zegary wskazuja to 5 po, 15 po i 25 po jakiejś godzinie. Sądzę, że rolę tu graja dwa wyrazy: za ileś minut godzina i ileś minut po określonej godzinie. Przyjmowanie z niewiadomo jakich powodów, że np. 5.15 to popołudnie, 10.45 to noc nie ma sensu. W zegarze 12 godzinnym musisz wyjrzeć przez okno, by uświadomić sobie, jaką porę dnia mamy, by orzec, że 3.15 to bardzo wczesny ranek lub późne popołudnie. Każdy z tych zegarów może wskazywać dwie pory dnia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2022 20:41
Pierwszy zegar - Mała wskazówka się nie ruszyła względem minut. Na tarczy nie da się tak wybrać godziny, by nie o pełnej godzinie mała wskazówka była idealnie na cyfrze wskazującej godzinę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2022 15:46
Wg mnie pierwszy nie pasuje, bo pozostale pokazuja godzine w tej samej porze dnia. Tak czy siak, zadanie dla 8 latka absurdalne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2022 11:26
Jak dla mnie to ten trzeci nie pasuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie