Cały Internet zwariował na punkcie tej gry. Każdy chce odkryć zagadkę dnia

Uwaga - jest skrajnie uzależniająca.
Cały Internet zwariował na punkcie tej gry. Każdy chce odkryć zagadkę dnia
Fot. Unsplash
15.01.2022

Pięć kafelków w poziomie, sześć w pionie. W sumie – szachownica składająca się z 30 kwadracików. Na ten widok każdego dnia czekają tysiące internautów. A ci, którzy dopiero niedawno dołączyli do zabawy żałują, że stało się to tak późno.

Zobacz również: 10 słów, które świadczą o elokwencji. Czy na pewno wiesz, co oznaczają?

O czym mowa? Chodzi o internetową grę, która robi prawdziwą furorę na Twitterze i nie tylko. Może wziąć w niej udział każdy, ale każdego dnia do odgadnięcia jest tylko jedna zagadka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Xataka (@xataka)

Co to jest Wordle? Gra słowna, która stała się obsesją Internetu

Tą grą jest Wordle, a polega na odgadnięciu wyrazu dnia. Zagadka zawsze składa się z pięciu liter – ni mniej, ni więcej.

Twórcą Wordle jest programista Josh Wardle, pracujący dla platformy Reddit. Do stworzenia tej prostej, ale wciągającej gry zainspirowała go partnerka, która jest wielką fanką wszelkich łamigłówek i potyczek słownych. To właśnie dzięki niej Josh wpadł na pomysł Wordle. Gra okazała się hitem wśród znajomych i rodziny programisty, więc w październiku 2021 roku postanowił on podzielić się swoim projektem z internautami.

Początkowo gra nie spotkała się z licznym odzewem. Wszystko zmieniło się, gdy Josh dodał funkcję pozwalającą graczom na dzielenie się swoimi wynikami w mediach społecznościowych. W ciągu dwóch miesięcy liczba internautów, którzy próbowali odgadnąć hasło dnia wzrosła z 90 do ponad 300 tys.

Jak grać w Wordle? Każdego dnia do odgadnięcia jest nowe, pięcioliterowe hasło. Użytkownicy mają na to sześć prób. Puste kwadraciki to miejsca, które należy zastąpić literami. Po wpisaniu pierwszej propozycji i wciśnięciu “enter” okaże się, w jakim stopniu propozycja okazała się trafiona. Jeśli pole z daną literą zmieniło kolor na zielony oznacza to, że znajduje się ona we właściwym miejscu. Kolor żółty sygnalizuje, że dana litera znajduje się w wyrazie, ale w niewłaściwym miejscu. Szare tło to znak, że dana litera nie występuje w haśle.

Warto dodać, że wszystkie słowa pochodzą z języka angielskiego. Wordle jest zatem doskonałą okazją nie tylko do główkowania, ale także do poszerzenia swojego słownictwa w tym języku. Niestety osoby, które władają w nim w niewielkim stopniu mogą mieć pewne trudności z odgadywaniem haseł.

W Wordle możecie zagrać tutaj. Pamiętajcie, że każdego dnia do odkrycia jest tylko jeden wyraz. Na następną zagadkę trzeba czekać aż 24 godziny, co dla wielu graczy staje się problemem, ponieważ łamigłówka jest naprawdę uzależniająca.

Co sądzicie o tej grze?

Zobacz również: „U nas mówi się na to inaczej”. 8 słów, których możesz nie zrozumieć w różnych częściach Polski

Polecane wideo

Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje?
Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Marcin (Ocena: 5) 22.01.2022 11:14
Polska wersja: https://wyrazik.pl
odpowiedz
TS (Ocena: 5) 17.01.2022 13:58
Jak by ktoś chciał można zagrać w polską wersję http://sudoku.pl/wordle polecam twórca polskiej wesji
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.01.2022 11:38
Lubię takie gry, często z rodzeństwem gram w słowną grę Gimatriks :) Głowimy się zawsze, by wymyślić kreatywne słowo, które będzie wysoko punktowane i otrzymamy za nie dużą liczbę punktów. :) Dobra opcja na spędzanie wolnego czasu i trening dla mózgu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie