To miasto tworzy bazę danych singli i będzie ich swatać. Tak chce walczyć z problemem niskiej dzietności

Czy odgórne dobieranie w pary przyniesie spodziewane efekty?
To miasto tworzy bazę danych singli i będzie ich swatać. Tak chce walczyć z problemem niskiej dzietności
Fot. Unsplash
12.01.2022

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego już 26 proc. polskich domów to gospodarstwa jednoosobowe, a ich liczba szybko rośnie. Tylko w województwie mazowieckim przez jedną osobę zamieszkiwane jest dziś co trzecie gospodarstwo. Eurostat podaje też, że ponad 1,5 mln Polaków nie ma nikogo, kogo mogliby poprosić o pomoc, ani z kim mogliby porozmawiać o sprawach osobistych.  

Zobacz również: Millenialsi najbardziej samotnym pokoleniem w historii. Prawie co czwarty z nich nie ma żadnego przyjaciela

Samotność jest prawdziwą plagą nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zdaniem ekspertów żyjemy w czasach paradoksu – mimo że poszukiwanie miłości i randkowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, jesteśmy o wiele bardziej samotnym pokoleniem niż nasi rodzice czy dziadkowie. 

A to negatywnie przekłada się m.in. na odsetek zawieranych małżeństw oraz dzietność. W związku z tym coraz więcej krajów zaczyna traktować samotność jako problem, z którym trzeba walczyć odgórnie. Ostatnio z takiego założenia wyszli przedstawiciele pewnego chińskiego miasta. W tym celu tworzą bazę danych singli i swatają ich ze sobą. 

Chińskie miasto tworzy bazę danych singli i będzie ich swatać  

Takie działania podjęły władze miasta Luanzhou, położonego w północnej części Chin. Baza singli to pomysł lokalnych przedstawicieli Partii Komunistycznej. 

Jak informuje portal vice.com, władze rozpoczęły zbieranie danych osobowych niezamężnych kobiet oraz nieżonatych mężczyzn zamieszkujących Luanzhou i umieszczanie ich w centralnej bazie. Pomysłodawcy inicjatywy mają nadzieję, że dzięki temu samotnym osobom łatwiej będzie znaleźć miłość i zawierać związki. 

Władze chcą swatać singli i singielki w ramach randek w ciemno i specjalnych spotkań. Dwa z nich już zostały zorganizowane, a wzięli w nich udział pracownicy przedsiębiorstw państwowych i urzędnicy. 

Mamy nadzieję, że samotni mężczyźni i kobiety nawiążą ze sobą kontakt poprzez różne aktywności 

- wyjaśniał przedstawiciel lokalnych władz, cytowany przez portal vice.com. 

Ale pomysł wywołał mieszane odczucia. Zdaniem wielu komentujących jest to kolejna próba wprowadzenia polityki planowania rodziny. 

Duże rodziny były karane w związku z polityką jednego dziecka, a teraz rząd próbuje cofnąć szkodliwe konsekwencje tego toksycznego prawa. Potrzeba czegoś o wiele więcej, aby przekonać współczesne Chiny do powrotu do tradycyjnego stylu życia. Ludzie są zbyt zadowoleni ze swojego życia, aby radykalnie je zmieniać 

- napisał jeden z komentujących na Sina Weibo, chińskim serwisie internetowym o charakterze platformy mikroblogowej, umożliwiającym udostępnianie krótkich wiadomości tekstowych. 

Co więcej, olbrzymim problemem w Chinach pozostanie nierówność płciowa, będąca pokłosiem obowiązującej przez dekady polityki jednego dziecka. W świetle tego surowego prawa większość rodziców starała się o poczęcie chłopca. Efekty są widoczne do dziś - z danych statystycznych opublikowanych w tym roku przez chiński rząd wynika, że liczba samotnych mężczyzn przewyższa liczbę samotnych kobiet aż o 35 mln. Szacuje się, że w ciągu następnych kilku lat osoby samotne będą stanowić już 90 mln.  

Zobacz również: „Dlaczego wciąż jesteś singielką?”. 5 ripost, dzięki którym już nigdy nie usłyszysz tego wścibskiego pytania

Polecane wideo

Te znaki zodiaku są najmniej romantyczne. Przy nich nie ma co liczyć na fajerwerki
Te znaki zodiaku są najmniej romantyczne. Przy nich nie ma co liczyć na fajerwerki - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.01.2022 11:20
Im więcej dziubają do tematu tym mniej będzie dzieci i małżeństw. Przykład polska... Ślubów kościelnych coraz mniej, dali kiełbasę wyborczą w postaci 500+ a tu odbierają prawa do zdrowego płodu i rejestracja ciąż.... Dalej się nie obudziliście że to fałsz i obłuda
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.01.2022 10:41
o lol, powstanie odpowiednik urzędu dla bezrobotnych tylko dla niezamężnych aaaaaaaahahhahahhahahaha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.01.2022 07:05
Im bardziej wtykają nos w cudze intymne sprawy tym bardziej dzietność spada.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie