Za parę dni obok Ziemi przeleci gigantyczna asteroida. Jest większa niż Empire State Building

NASA uznała ten obiekt za „potencjalnie niebezpieczny”.
Za parę dni obok Ziemi przeleci gigantyczna asteroida. Jest większa niż Empire State Building
Fot. Unsplash
10.01.2022

Asteroidy, zwane też planetoidami, to ciała niebieskie o małych (jak na niepojętą dla nas skalę Wszechświata) rozmiarach. Ich średnica może wynieść kilka metrów, ale równie dobrze mogą osiągać wielkość ponad tysiąca kilometrów. Gdyby asteroida takich rozmiarów zderzyła się z Ziemią, byłaby to prawdopodobnie całkowita zagłada naszej cywilizacji.

Zobacz również: UFO jednak istnieje? Amerykanie opublikowali długo wyczekiwany raport

Astronomowie pilnie śledzą ruchy tych ciał niebieskich w celu wypatrzenia ewentualnego zagrożenia. Ostatnio dostrzegli obiekt o wyjątkowo imponujących rozmiarach – z ich obliczeń wynika, że zauważona asteroida jest większa niż nowojorski Empire State Building. Gigantyczna planetoida przeleci obok Ziemi już za parę dni. Czy ludzkości grozi niebezpieczeństwo?

Gigantyczna asteroida przeleci obok Ziemi. Co nam grozi?

O tej olbrzymiej asteroidzie donoszą m.in. eksperci z portalu earthsky.org. Z obliczeń astronomów wynika, że obiekt przemknie obok Ziemi 18 stycznia 2022 roku.

Planetoida nosi nazwę (7482) 1994 PC1 i została odkryta 9 sierpnia 1994 roku przez astronoma R. H. McNaughta w obserwatorium w Australii. Szacuje się, że jej średnica wynosi około 1 km i ponad dwukrotnie przewyższa rozmiar nowojorskiego Empire State Building.

W związku z tymi imponującymi wymiarami NASA uznała planetoidę za “potencjalnie niebezpieczną”. Jednak astronomowie uspokajają - ludzkości nie grozi zagłada. Obiekt przeleci obok Ziemi w odległości 1,93 mln km. To ponad pięciokrotnie większy dystans od tego, który dzieli naszą planetę od Księżyca.

Nie jest to pierwsze tego typu spotkanie tej asteroidy z Ziemią. Ostatni raz, kiedy (7482) 1994 PC1 znalazła się tak blisko Ziemi miało miejsce 89 lat temu, 17 stycznia 1933 roku. Wtedy planetoida była oddalona od naszej planety o ok. 1,1 mln km.

Jak szacują eksperci, kolejne zbliżenie asteroidy z Ziemią w podobnej odległości nastąpi 18 stycznia 2105 roku.

Zobacz również: To najbardziej pechowe zjawisko astrologiczne. W 2022 roku czeka nas aż czterokrotnie

Polecane wideo

Celestial nails. Inspiracja dla tego urzekającego manicure przyszła aż z kosmosu
Celestial nails. Inspiracja dla tego urzekającego manicure przyszła aż z kosmosu - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie