Wizyta duszpasterska – jak przyjąć księdza?

Ile pieniędzy włożyć do koperty? Jak przygotować mieszkanie? Czy wpuścić duchownego?
Wizyta duszpasterska – jak przyjąć księdza?
07.01.2010

Po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku rozpoczyna się okres wizyt księży w domach parafian. Jedni wyczekują odwiedzin duszpasterzy z radością, inni zastanawiają się jak tego uniknąć, rozważając ewentualność zamknięcia drzwi na cztery spusty. Argumentów mają sporo: ich zdaniem „kolęda” to jedynie pełna hipokryzji zbiórka pieniędzy, będąca efektem skrajnej pazerności kościoła. Zwolennicy wizyt duszpasterskich kontratakują: to wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośba o błogosławieństwo na rozpoczynający się rok oraz możliwość osobistego poznania kapłanów, których widujemy co tydzień podczas mszy świętej. Niektórzy gorliwi katolicy twierdzą nawet, że witając księży czują się, jakby gościli samego Jezusa.

W kościele katolickim wizyta duszpasterska wymuszona jest prawem kanonicznym, które nakazuje nawiedzać rodziny, po to by szerzyć wiarę oraz ewentualną pomoc w każdym zakresie życia.

Polacy na przyjście księdza specjalnie szykują swoje domostwa – na stołach kładą białe obrusy, przygotowują wodę święconą i kropidło, krzyż oraz Pismo Święte. Jeśli więc niedawno założyłaś własne gospodarstwo domowe, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zakupić wymieniony niezbędnik. Dzieci powinny się upewnić, że z ich zeszytem do religii wszystko w porządku – ksiądz może poprosić o pokazanie kajetu.

Z wizytą duszpasterską łączy się ofiara. Jej wysokość uzależniona jest wyłącznie od naszego sumienia oraz możliwości materialnych. Kwoty dawane przez wiernych wahają się od 10 do 100 złotych – najczęściej jest to około 30 złotych. Brak ofiary nie jest jednak grzechem, o czym warto pamiętać.

Wielu wiernych ciekawi, co też księża notują w swoich zeszytach. Jak informuje ksiądz Bogusław Kowalski w rozmowie z Se.pl, „w kartotekach notujemy, który dom nas przyjął, a który nie, bo na przykład mieszkają tam ludzie innego wyznania. Która para żyje bez ślubu kościelnego i czy któreś z Dzieci nie ma chrztu. Ale także, czy któraś rodzina potrzebuje pomocy materialnej. Te kartoteki pomogą wdrożyć się w życie parafii nowemu księdzu - tłumaczy. - Jako proboszcz zaznaczam sobie również, że któryś z panów jest hydraulikiem, elektrykiem czy murarzem. Wiadomo, że taka informacja zawsze może się przydać.”

UWAGA! Niestety zdarzają się także oszuści, którzy przebierają się za duchownych i odwiedzają domy niczego nieświadomych wiernych, w celu wyłudzenia pieniędzy. Kościół na szczęście przygotował się na tego rodzaju nieuczciwe zachowania i prawdziwym księżom wydaje legitymacje. Jeśli więc nie jesteście przekonane, czy pukający do drzwi wikary faktycznie jest duszpasterzem, poproście o stosowny dokument. Ksiądz z pewnością się nie pogniewa.

Jak przygotować dom do wizyty duszpasterskiej?

Na stole pokrytym białym obrusem koniecznie musi znaleźć się krzyż. Po jego obu stronach stawiamy świece, których płomień symbolizuje przyjście Chrystusa. Na samym środku stołu powinna leżeć otwarta Biblia. Do błogosławieństwa domu i rodziny niezbędna będzie woda święcona. Jeśli nie wzięłaś jej wcześniej z kościoła, postaw zwykłą – ksiądz może poświęcić ją na miejscu. Niedaleko wody powinno znaleźć się kropidło. Jeśli go nie posiadasz, nie martw się – wierni często kładą np. palmę wielkanocną, liść lub kwiatek.

Natasza Lasky

Autorem zamieszczonej fotografii jest Marcin Fenger. Fotograf wykonuje ślubne sesje zdjęciowe na terenie całego kraju, galerie zdjęć do obejrzenia na www.fenger.pl.

Zobacz także:

Wasze listy: Kościół to dobrze prosperująca firma!

„Nie interesuje ich Bóg i to, co mu przysięgali, życie w czystości. Liczy się tylko kasa, kasa, kasa. I wcale nie dziwi fakt, że ludzie przestają chodzić do kościoła. Ja sama wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół.”

Kontrowersyjny kalendarz z Matką Boską! ZDJĘCIA!

Dzieło zostało ostro skrytykowane nie tylko przez zagorzałych katomaniaków. Nie da się ukryć, że rzekomo walczący o równe prawa geje, sami się proszą o lincz, który nagminne zarzucają tym mniej tolerancyjnym…

Polecane wideo

Komentarze (138)
Ocena: 4.99 / 5
gość (Ocena: 3) 19.11.2023 12:25
Niby dlaczego, w każdym do mu przygotowanym do wizyty księdza po kolędzie powinien być krzyż, kropidło, i woda święcona? Przecież to są narzędzia pracy księdza, sam powinien zadbać o to, aby mieć je podczas wizyty.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2011 11:48
No właśnie jak to jest z wizytami księży w naszych domach?.. Do nas co rok ksiądz przychodzi po kolędzie w drugi dzień świąt co mnie bardzo irytuje. W tym roku nie mam zamiaru nic mu dawac,nie dostanie ani grosza.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2010 03:25
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2010 14:22
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2010 13:19
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie