Wredne, wyrachowane i wyjątkowo nielojalne – to jedne z najczęstszych zarzutów, jakie padają pod adresem kotów. Zdaniem wielu osób kot to kiepski zwierzak domowy, ponieważ traktuje swojego właściciela nie jak kompana, ale wyłącznie niczym sługę, który ma za zadanie spełniać każdą jego zachciankę. W przeciwnym razie może tego gorzko pożałować.
Zobacz również: Jesteś „psiarą” czy „kociarą”? Naukowcy odkryli coś bardzo istotnego na temat tych preferencji
Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i przekonują, że koty mają w sobie sporo z psychopatów. To dość mocne oskarżenie, ale zdaniem ekspertów niewykluczone, że może być prawdziwe. Zdaniem badaczy jest wielce prawdopodobne, że wszystkie koty mają w sobie coś z psychopatów. Pytanie tylko – w jakim stopniu. Czy powinnaś obawiać się swojego pupila?
My dog wrote thishttps://t.co/YUtDKuZDZa
— 9GAG (@9GAG) December 5, 2021
Naukowcy z University of Liverpool opracowali specjalny kwestionariusz, który powinien wypełnić każdy właściciel kota. Wynik testu wskazuje, czy zwierzak przejawia skłonności psychopatyczne.
Jak informuje portal sciencealert.com, podstawą do stworzenia nowego badania jest triarchiczny model psychopatii (TriPM), opracowany w 2009 roku przez naukowców z Cambridge. TriPM jako komponenty psychopatii wskazuje zuchwałość (boldness), bezduszność (meanness) i rozhamowanie (disinhibition). Zuchwałość jest opisywana jako powiązanie dominacji społecznej, bezlękowości i niskiej podatności na stres. Bezduszność stanowi fenotypową manifestację braku empatii, nieczułości, skłonności do wykorzystywania innych, do okrucieństwa i poszukiwania wrażeń. Rozhamowanie związane jest z impulsywnością, nieodpowiedzialnością i wrogością.
Opisany wyżej model powstał oczywiście w odniesieniu do ludzi, ale wersja opracowana przez ekspertów z Liverpoolu może posłużyć do oceny kociej osobowości. Przed rozpoczęciem swoich prac naukowcy przyjrzeli się relacjom między ponad 2 tys. właścicielami kotów a ich pupilami. Na podstawie swoich obserwacji stworzyli kwestionariusz zawierający 46 stwierdzeń - należy ocenić, czy trafnie opisują one naszego zwierzaka, czy też nie. Dokument znajdziecie tutaj.
W kwestionariuszu znalazły się m.in. takie stwierdzenia, jak: “Mój kot eksploruje niebezpieczne miejsca”, “Mój kot wspina się wysoko”, “Mój kot miałczy głośno bez wyraźnego powodu” czy “Mój kot chodzi po/siada na przedmiotach, których próbuję używać (np. laptop, książka)”.
Jest prawdopodobne, że wszystkie koty mają w sobie elementy psychopaty, jako że kiedyś mogły one pomagać ich przodkom w zdobywaniu zasobów, na przykład pożywienia, terytorium czy możliwości kojarzenia się
- komentowała Rebecca Evans z University of Liverpool.
Autorzy badania mają nadzieję, że ich praca pomoże poprawić relacje między kotami a ich właścicielami.
Wypełnicie ten kwestionariusz?
Zobacz również: Co Twój kot chce Ci powiedzieć? Powstała aplikacja, która tłumaczy „z kociego na nasze”