Pieluchy zamiast pigułek

W Wielkiej Brytanii coraz więcej jest nieletnich matek i zdaniem rządzących wiek przypadkowych rodziców będzie się nadal obniżał. Postanowili więc skupić się na przygotowywaniu dzieci do macierzyństwa, zamiast edukować je w zakresie zapobiegania ciąży.
Pieluchy zamiast pigułek
06.01.2010

W XXI wieku nastoletnie matki powoli stają się standardem. Epicentrum niezaplanowanych ciąż w ostatnich latach była Wielka Brytania, gdzie mało kto gorszy się jeszcze uczennicami dźwigającymi do szkoły nie tylko tornister, ale i brzuch. Rządzący przetestowali już rozmaite metody uświadamiania dzieci – od wyjaśniania mechanizmów zapłodnienia i funkcjonowania naszych narządów rozrodczych, aż po przedstawianie metod antykoncepcyjnych. Niestety, bezskutecznie.

W związku z tym zdecydowano się na dość desperacki krok – nauczyciele będą pokazywać dzieciom, jak ciężką pracą jest bycie rodzicem, licząc, że to skutecznie zniechęci małolatów do seksualnych eksperymentów w młodym wieku. Nastolatki nauczą się także, że najlepsze są trwałe związki, a nie jednonocne przygody.

Nowe lekcje miałyby wejść w życie już za rok – od 2011. Ich celem będzie odstraszenie dziewcząt od rodzenia dzieci, a chłopców o bycia ojcem. Oby tylko nie stracili  chęci na zbyt długo, bo za parę lat może się okazać, że Wielka Brytania odnotuje drastyczny spadek liczby urodzeń.

Zjawisko nastoletnich rodziców nie ogranicza się jednak wyłącznie do Wielkiej Brytanii, mimo że tam problem osiąga apogeum. W 2008 roku w Niemczech głośno było o 14-letniej Angelique oraz o jej dwa lata starszym chłopaku - Tomie. Ich syn był pierwszym dzieckiem narodzonym w Niemczech w 2008 roku. Złośliwi natychmiast odczytali metaforyczne znaczenie przypadku, nazywając go złą wróżbą na kolejne lata dla naszych sąsiadów zza Odry.

Sytuacja poprawie raczej nie ulegnie, bo (jak wynika z badań) nastolatki wstydzą się prosić ginekologów i farmaceutów o środki antykoncepcyjne. Pigułki i prezerwatywy to dla nich (w przeciwieństwie do seksu oralnego i wytrysków) temat tabu. Czy pomysł Brytyjczyków, by odpuścić edukację seksualną i skoncentrować się na uświadomieniu trudów macierzyństwa się opłaci, zobaczymy wkrótce.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Czy można zajść w ciążę podczas miesiączkowania? 

Czy w czasie okresu można uprawiać seks bez zabezpieczenia?

Czy ciąża musi oznaczać ślub?

Wiele par zaskoczonych wiadomością o ciąży decyduje się na szybki ślub. Słusznie?

Polecane wideo

Komentarze (60)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.04.2010 17:30
mam 22lata rok temu wyszłam za mąż, spodziewamy się maleństwa i jesteśmy szczęśliwi. U nas to miłość a nie jak nie które swędzenie tyłka i wychodzi pużnij mamusia z nienacka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2010 22:20
dzieci rodzą dzieci normalka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2010 17:01
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2010 16:57
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2010 19:28
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie