Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. To wyrażenie zdominowało ostatnie miesiące

Nie miało sobie równych.
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. To wyrażenie zdominowało ostatnie miesiące
Fot. Unsplash
07.12.2021

Zakończyło się głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021, czyli coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jego celem jest wskazanie wyrażenia, które wywarło największy wpływ na życie społeczne i mowę potoczną młodych ludzi. Swoje głosy można było oddawać do 30 listopada.   

Zobacz również: Zodiakara, pogchamp i śpiulkolot. Poznaliśmy kandydatów do tytułu Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Dziś poznaliśmy wyniki plebiscytu. O zwycięstwo walczyło 20 wyrażeń, które w pierwszym etapie konkursu zdobyły najwięcej głosów. Które z nich, zdaniem internautów, w najlepszym stopniu oddało mowę potoczną młodzieży w mijającym roku? 

Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Znamy wyniki plebiscytu 

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 to “śpiulkolot”. Na to wyrażenie oddano w sumie 9 656 głosów. Zgodnie z definicją jest to “miejsce do spania". 

Na drugim miejscu w plebiscycie znalazł się wyraz “naura” z liczbą 9 401 oddanych głosów. Jest to skrót od “na razie”, zwrot używany na pożegnanie (przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia). Podium zamyka wyrażenie “twoja stara”, funkcjonujące jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź. Internauci oddali na nie 6 665 głosów. 

Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox) 

- komentowała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkini jury plebiscytu. 

Ale to nie wszystko. W ramach konkursu przyznano także Nagrodę Jury. Kapituła wskazała ich zdaniem najciekawsze językowo słowa. W tym roku nagroda główna przypadła wyrażeniu “mrozi”.  

Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe'u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania

- komentują członkowie Jury. 

Jury przyznało także jedno wyróżnienie za “odciszyć (się)”. Kapituła tak uzasadnia ten wybór:  

To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli. (…) Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. “Odciszyć (się)” to na pewno słowo potrzebne 

- czytamy w oświadczeniu. 

Co sądzicie o wynikach plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021? 

Zobacz również: Te błędy językowe popełniamy najczęściej. Polszczyzna sprawia nam wiele trudności

Polecane wideo

Miłosny horoskop na GRUDZIEŃ
Miłosny horoskop na GRUDZIEŃ - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.12.2021 11:17
Zawsze istnialy specyficzne slowa zwroty powiedzenia mlodziezy ale te sa naprawde malo orginalne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2021 07:48
Okropne. Język polski jest taki piękny a tu wymyślają jakieś językowe koszmarki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie