Polacy? Rosjanie? Niekoniecznie. Powstał ranking nacji, które najczęściej zaglądają do kieliszka

A to niespodzianka.
Polacy? Rosjanie? Niekoniecznie. Powstał ranking nacji, które najczęściej zaglądają do kieliszka
Fot. Unsplash
06.12.2021

Każdy kraj cechuje nie tylko kultura i zwyczaje czy język, jakim posługują się jego mieszkańcy, ale także stereotypy na ich temat. I tak o Niemcach mówi się, że są zdyscyplinowani, Francuzi uchodzą za snobów, a Włosi podobno są głośni i leniwi.

Zobacz również: Przeciętny Polak żyje krócej niż statystyczny Europejczyk. „Nasz naród wymiera”

Stereotypów nie brakuje także na temat narodów słowiańskich, w tym Polaków. Te najbardziej rozpowszechnione mówią o tym, że obywatele naszego kraju słyną z miłości do napojów procentowych, które spożywają często i w dużych ilościach.

Czy to przekonanie znajduje swoje odzwierciedlenie w faktach? Postanowiono to sprawdzić. Powstał ranking nacji, które najczęściej zaglądają do kieliszka, a jego wyniki okazują się niemałym zaskoczeniem.

Który kraj pił najwięcej alkoholu w 2021 roku?

Badanie zostało przeprowadzone przez brytyjską organizację Global Drug Survey. W ankiecie wzięło udział 32 tys. osób z 22 krajów.

Ochotnicy odpowiadali na pytania m.in. odnośnie spożywania alkoholu na przestrzeni ostatniego roku. Dowiadujemy się z nich jak często dane nacje sięgają po napoje wyskokowe, oraz ile razy w ciągu minionych 12 miesięcy określili swój stan po spożyciu procentów jako “pijany”.

Okazuje się, że narodem, który najchętniej zagląda do kieliszka są Australijczycy. Przeciętny obywatel tego kraju przesadził z alkoholem 27 razy w ciągu ostatniego roku. Ankietowani Australijczycy wyznali, że spożywają napoje procentowe średnio dwa razy w tygodniu, przy czym raz na dwa tygodnie do tego stopnia, że są odurzeni. 25 proc. pytanych stwierdziło, że odczuwa z tego powodu wyrzuty sumienia.

W pierwszej trójce znaleźli się jeszcze Duńczycy oraz Finowie – w przypadku obu tych nacji liczba dni w ciągu roku, gdy spożywają za dużo alkoholu wynosi 23,8. A co z Polakami? Z badania wynika, że plasujemy się mniej więcej w połowie stawki, bo na 14. miejscu, a z napojami wyskokowymi przesadzamy średnio 13,6 razy w roku. Z kolei nacje, które najrzadziej zaglądają do kieliszka to Rumuni (10,6), Nowozelandczycy (10,3) i Meksykanie (8,9).

Polacy przodują jednak w innej kategorii – jest nią żal wynikający z tego, że poprzedniego dnia doprowadzili się do stanu upojenia. W przypadku naszych rodaków procent tych odpowiedzi jest prawie najwyższy i wynosi 28,3. Wyprzedzają nas tylko Irlandczycy z wynikiem 28,4.

A oto pierwsza dziesiątka krajów, których mieszkańcy najczęściej sięgają po alkohol:

  1. Australia
  2. Dania
  3. Finlandia
  4. Stany Zjednoczone
  5. Wielka Brytania
  6. Kanada
  7. Irlandia
  8. Francja
  9. Szwecja
  10. Holandia

Co sądzicie o wynikach tego badania?

Zobacz również: Polacy w trakcie pandemii wydają fortunę na alkohol. Skończymy jak Belgia i Holandia?

Polecane wideo

Jej urodą zachwyca się 7 milionów followersów. „Ideał z Instagrama”
Jej urodą zachwyca się 7 milionów followersów. „Ideał z Instagrama” - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
Andy (Ocena: 1) 15.12.2021 14:01
To nie możliwe , Słowianie !!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2021 19:23
Zaskoczeniem jest australia. To jest dziwne i wrecz podejrzane. Nie chce mi sie wierzyc, ale australijczycy tyle pija.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2021 15:51
Coś w tym może być. Też dlatego, że u nich jest większa tolerancja dla pijących kobiet. W Polsce panowie są pod tym względem uprzywilejowani.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2021 12:45
Sądzę,że to bzdury.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie